Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Co zrobić, gdy były mąż nie płaci alimentów?

Były mąż nie płaci alimentówJeżeli Twój były mąż ( ojciec Twojego dziecka) ma zasądzone alimenty i ich nie płaci, a komornik nie może ich od niego wyegzekwować, pierwszym krokiem, który powinnaś zrobić to złożyć wniosek w urzędzie gminy o podjęcie działań wobec byłego partnera czyli dłużnika alimentacyjnego.

Do wniosku dołącz zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji alimentów i jej przyczynach. Jeżeli nie dołączysz zaświadczenia od komornika, gmina wystąpi z wnioskiem o jego dostarczenie i komornik będzie musiał je dostarczyć w ciągu 14 dni.

Po złożeniu przez Ciebie takiego wniosku, gmina ma obowiązek podjąć działania, których celem jest zmuszenie dłużnika alimentacyjnego do zdobycia pieniędzy.

Pierwszym krokiem będzie wywiad alimentacyjny, który potwierdzi, czy Twój były partner rzeczywiście nie ma pracy, dłużnik alimentacyjny będzie musiał wypełnić oświadczenie majątkowe, a jeżeli w nim skłamie, będzie mu grozić odpowiedzialność karna.

Jeżeli się okaże, że dłużnik alimentacyjny rzeczywiście nie ma pracy, obowiązkiem gminy jest wysłanie go na prace interwencyjne albo zobowiązywać go do rejestracji w urzędzie pracy jako bezrobotny. Gdy dłużnik będzie uchylał się od pracy, gmina powinna zgłosić to prokuraturze ( uporczywe niepłacenie alimentów jest przestępstwem, za które grozi kara więzienia).

Dłużnik alimentacyjny może także stracić prawo jazdy,  gdyż obowiązkiem gminy jest wystąpienie do starosty, aby mu je odebrał.

Jako strona w postępowaniu masz prawo kontrolować działania gminy. Możesz pisać wnioski do gminy z żądaniem udzielenia informacji na temat postępów w sprawie Twojego byłego partnera. Możesz zażądać pisemnej odpowiedzi w ciągu 14 dni, a w niej gmina musi Ci udzielić odpowiedzi na pytania jakie działania i kiedy urzędnicy mają zamiar podjąć, aby zmusić Twojego byłego partnera do płacenia zobowiązań alimentacyjnych .


To Ci może pomóc


Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych - Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? Oto eBook, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą!

Podobne wpisy:


Komu przysługuje świadczenie z funduszu alimentacyjnego?
Jak ustalić wysokość alimentów?
Jak wnieść pozew o rozwód?
poniedziałek, 30 marca 2009, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: as, *.satfilm.net.pl
2011/01/12 23:07:13
a co jeśli naprawdę ten człowiek jest bezrobotny jak wielu ...
-
2011/01/13 07:02:17
To musi poszukać pracy, jak wielu ..:)
-
Gość: RENATA, 213.76.184.*
2011/03/31 11:39:21
Mm pytanie od kilku lat8-9 mój mąż płaci alimenty jak chce , wiadomo nie ma pracy przez osiem lat żyje w konkubinacie i ma tam dwoje nabytych dzieci i jedno własne z kobietą która tez nie pracuje , fenomenem jest ze posiadają quada (niewiem jak to sie pisze) i duzy dom , samo sie to wszystko płaci - matka konkubiny ze swojej renty ich utrzymuje nadmieniam ze matka tez ma swój dom więc z jednej renty utrzymuje kobieta dwa duze domy i i 6 osób ;) ....fenomenalne
Były mąż nie pracuje więć i płaci jak chce i kiedy chce , założyłam mu sprawe o art 209 oddalono nie ma dowodów .....zaświadczenioe od komornika zeznania moje i naszych dzieci ( syn ma 17 lat) nie są dowodami.

Powiem wprost kurwica mnie trzęsie , ja pracuje cały dzień i mam komornika od września zeszłego roku bo nie wyrabiam , byłam operowana , potem perzeszłam powódż i syn miał bardzo skomplikowaną operacje ( w wyniku zlego zrosniecia kości po złamaniu przekladali mu kości w prawym nadgarstku ma osiem śrub i wkłade chirurgiczną ) to pochłania koszty i ja je ponosze bo sąd ma w dupie to czym dysponuje ....

Czy można jakoś sobie pomóc bo już naprawde niewiem co robić

renata
-
2011/03/31 13:50:17
Rozumiem Panią, ale to jest problem wielu osób. Co można robić ? Ciężko odpowiedzieć, bo alimenty ciężko wyegzekwować, a komornicy nie lubią takich sprawa, bo nie ma tego jak to się mówi kasy ...

Trzeba wykorzystać wszystko co jest zgodne z prawem i jak najbardziej takiemu dłużnikowi utrudnić życie.. ale i to prawdopodobnie nie pomoże, bo jak nie będzie miał z czego to nie zapłaci, a jak będzie miął, a nie będzie chciał płacić, to zrobi podobnie i koło się zamyka..
-
Gość: renata, 213.76.184.*
2011/03/31 15:45:42
Wiem więc dobrze dla swojej zdrowej satysfakcjii będe go wlekła po sądach a co mi tam .....mnie wloka to ja moze jego ;) chory system chory układ a w kwestiii ścigania przez gmine ? bo ponoć oni mogą sprawdzić też jego stan majątkowy bo jak ta mama konkubiny taka bogata w sumie warto by mi było wywąchać skąd ma rente taką rzuce swoją prace i poszukam podobnej do niej śmieje sie bo to chory system i chyba nic mi innego nie zostaje , musze postudiować jakieś księgi prawne .............
Masakra ................
pozdrawiam
-
2011/03/31 15:56:06
bo ponoć oni mogą sprawdzić też jego stan majątkowy bo jak ta mama konkubiny taka bogata w sumie warto by mi było wywąchać skąd ma rente taką rzuce swoją prace i poszukam podobnej do niej śmieje sie bo to chory system i chyba nic mi innego nie zostaje , musze postudiować jakieś księgi prawne ............

Dochody matki konkubiny nie mają tu nic do rzeczy...

To były maż jest dłużnikiem alimentacyjnym, matka konkubiny jest zupełnie obcym człowiekiem i nie ciąży na niej wobec dziecka obowiązek alimentacyjny. Podobnie sprawa tyczy się konkubiny.
-
Gość: RENATA, 213.76.184.*
2011/03/31 16:03:57
wiem ze nie mają ani dochody konkubiny ani jego matki nie są liczone , ale uzasadnienie że musi utrzymać dzieci konkubiny jakoś sąd wziął pod uwage ? a tamte dzieci też mają ojca ? i ich ojciec nie musi tylko ojciec moich dzieci?
-
2011/03/31 16:06:05
No niestety, to są bardzo ciężkie sprawy ...
-
Gość: RENATA, 213.76.184.*
2011/03/31 16:21:08
to mi bedzie musiał to sąd wyjaśnic bo ja widocznie tępa jestem i jak wisiałam państwowej spółce 100 zł to mi mieszkanie chcieli otwierać a mnie wsadzić a jak przez pół życia ktoś nie łoży na dzieci to mu nic nie grozi , nic a nic .Poprostu jak widze nasze państwo chroni nierobów a jak ktoś zapier..... to by mu z gardła wyjeli coś co zaczął jeść , wystaczyło by ich na przysumowe prace dawać i karać to by rzad tez z tego miał .

Trudne sprawy to nie są tylko prawnicy są widocznie nie zainteresowani losami swoich obywateli , dzieci które juz pomału staną sie rzadkościa , mój syn wie jedno bo sie dobrze uczy ma sie podszkolić i spieprzac stąd jak najdalej tam gdzie to prawo jest tyle z niego zostanie w tym kraju za kilka lat co tumany kurzu w powietrzu ...............

Dzieki za pomoc jak zawsze odpowiedż brzmi to trudne sprawy .....

ale dziękuje
-
2011/03/31 16:32:59
"Trudne sprawy to nie są tylko prawnicy są widocznie nie zainteresowani losami swoich obywateli , dzieci które juz pomału staną sie rzadkościa , mój syn wie jedno bo sie dobrze uczy ma sie podszkolić i spieprzac stąd jak najdalej tam gdzie to prawo jest tyle z niego zostanie w tym kraju za kilka lat co tumany kurzu w powietrzu ..............."

Dzieki za pomoc jak zawsze odpowiedż brzmi to trudne sprawy .....


A co ja mogę pomóc ? Z gardła mu przecież tych pieniędzy nie wyciągnę..

Egzekucją zajmuje się komornik i to on powinien wyegzekwować dług.. Może Pani złożyć skargę na komornik, jeżeli uważa, ze nie zajmuje się rzetelnie Pani sprawą.

-
Gość: RENATA, 213.76.184.*
2011/03/31 16:45:01
Heh nie oczekiwałam że mu ktokolwiek skądkolwiek będzie cokolwiek wyciągać poprostu określiłam w podsumowaniu stan sprawy , jaki jest stan prawny matek w moich sytuacjach to jest poprostu wodzenie za nos. Nie Pana/ Pani wina ze tak jest ale jest dlatego w duchu patriotyzmu najpierw wykształce syna i zrobie wszytko żeby nie musiał borykać z tymi idiotycznymi rzeczami potem córke i niech stąd wieją tata ich zostanie nierób niech go państwo utzrymuje ....
To nie Pana/Pani wina ale moja tez;) i nie roszcze pretensjii do nikogo tak tylko spytałam

ja harpia ;)
-
2011/03/31 16:54:55
Jest dużo narzędzi prawnych, by w końcu wyciągnąć pieniądze do dłużnika, ale tutaj trzeba cierpliwości, no i niestety trzeba się "naużerać"

Ale wszystko jest możliwe.

A i dłużnikowi w końcu nogą się powinie i będzie musiał iść odsiedzieć te długi, bo w końcu zwolni się miejsce i państwo się o niego upomni. Nic nie jest zapomniane.
-
Gość: RENATA, 213.76.184.*
2011/03/31 17:08:09
I na tym optymistycznym akcencie zakończmy...
A ja póki co drąże może co wydrąże grunt nie odpuścić na to liczą

Miłego dnia

Renata
-
Gość: pola767, 109.255.225.*
2013/07/15 14:35:26
Brawo Pani Renato:)
Popieram Panią w 100 procentach.
I uważam także że jeśli Państwo nie zmieni podejścia(bo narzedzia prawne owszem są) a co za tym idzie nie ruszy ,nie odszuka wszystkich dłużnikow to raczej stacza się po równi pochyłej bo takich ludzi rozgoryczonych tym co sie dzieje (że nieroby,złodzieje,kombinatorzy,oszuści,tchorze,zwyrodnialcy nie są karani- tylko ludzie ktorzy starają się normalnie życ). To wielki bład. Bo faktycznie potem nawet gdy Panstwo osadzi takich gości w wiezieniu ktos bedzie musiał za to jednak płacic. Bo staruszek z dwoma lewymi,ale głową pełna zaradności życiowej bedzie na wikcie i opierunku państwa.A co tam. Zapłacą podatnicy,albo jeszcze lepiej te dzieci na które tatusiowie pieniążków nie dawali. To jest obłed.I albo faktycznie trzeba zmienić prawo,albo naprawde mieć dobrego prawnika(co się niestety wiaże z kosztami)Co czasem jest awykonalne i tu kołko się zamyka. Gdzie sprawiedliwość?????Ja nie odpuszczam. A mój były też ma kochanek,utrzymanek ,żyć i twarzy bez liku.Ma też prace. I na każdy moment życia kłamstwa i szlochy.Co zabawne te przyjaciólki ,kochanki stały się doradczyniami mojego eks. A znają sie na rzeczy. Lepsze niż zespół adwokacki heh.A on sluchał ,słuchał i sucha. I w koncu się doczeka. Bo ja mu nie odpuszcze.Nie dlatego że chodzi o pieniądze. Tylko że chodzi o pieniądze dla syna. Mam nadzieje że Pani Renata także nie odpuściła.Pozdrawiam