Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Długi spadkowe: Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Spadek z dobrodziejstwem inwentarzaOsoba powołana do przyjęcia spadku, może się zdecydować na przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza. Będzie wtedy odpowiedzialna za długi spadkowe tylko do wysokości tzw. aktywów spadku (to co przedstawia wartość materialną spadku).

Decydując się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza trzeba pamiętać, że mamy 6 miesięcy na złożenie oświadczenia. Oświadczenie składamy w sądzie lub u notariusza.

Oświadczenie można sporządzić samemu, a w treści wpisujemy:


“oświadczam, że spadek po ( tu wpisujemy imię i nazwisko spadkodawcy) zmarłym ( data śmierci) w (miejscowości) przyjmuje z dobrodziejstwem inwentarza “.

Składając oświadczenie podajemy:

  • imię i nazwisko;
  • dokładny adres zamieszkania;
  • imiona, nazwiska, adresy zamieszkania innych spadkobierców.

Jeżeli jeden ze spadkodawców przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to uznaje się, że pozostali spadkobiercy, którzy nie złożyli oświadczenia, również przyjęli spadek w ten sposób ( więc jeżeli nie chcemy przyjmować spadku, a wiemy, że jeden ze spadkobierców przyjął go z dobrodziejstwem inwentarza, będzie potrzebne złożenie stosownego oświadczenia. )

Po złożeniu przez nas oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza to sąd lub notariusz prześle je wraz z załącznikami do sądu rejonowego, który jest odpowiedni z ostatnim miejscem zamieszkania spadkodawcy. Sąd również zarządza tzw. “spis inwentarza”

Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism

Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik!
Podobne wpisy:


Dokumenty potrzebne przy stwierdzeniu nabycia spadku
Kiedy należy się zachowek ?
Jak zgłosić spadek do Urzędu Skarbowego ?
Jak przyjąć lub odrzucić spadek ?
poniedziałek, 30 marca 2009, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: