Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Jak złożyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu?

Wniosek o przyznanie adwokata z urzęduJeżeli masz skomplikowaną sprawę np. sądzie karnym lub sądzie rodzinnym , a nie stać Cię na swojego adwokata, możesz skorzystać z prawa do ustanowienia adwokata z urzędu. Żebyś mógł skorzystać z tego prawa musisz najpierw wystąpić o zwolnienie od kosztów sądowych.

Jak złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych?


Wniosek składasz na piśmie lub przekazujesz ustnie do protokołu w sądzie. Musisz do wniosku dołączyć oświadczenie o swoim stanie rodzinnym i majątkowym. Wypełnia się gotowy formularz, który otrzymasz w sekretariacie sądu.

Wypełniając go musisz dokładnie opisać swoją sytuacje, a więc:

  • ilość bliskich na twoim utrzymaniu
  • twoje dochody (zaświadczenie z pracy, PIT z urzędu skarbowego)
  • dochody twoich bliskich
  • czy otrzymujesz alimenty lub zasiłek rodzinny z opieki społecznej
  • czy posiadasz np. mieszkanie własnościowe, samochód, inne wartościowe rzeczy


Na podstawie tych informacji sąd ustali czy naprawdę nie stać Cię na pokrycie opłat sądowych. Sąd może zwolnić Cię z opłat sądowych w całości, lecz może także (gdy uzna,że jednak stać Cię na zapłacenie jakieś kwoty) zwolnić Cię z opłat częściowo.

Jeżeli w oświadczeniu podasz nieprawdziwe informacje o swojej sytuacji majątkowej, a sąd się o tym dowie, będziesz musiał ponieść wszystkie koszty sądowe, a także może być nałożona na Ciebie grzywna do 1 tysiąca złotych.

Jak złożyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu


Wniosek o przyznanie adwokata z urzędu możesz złożyć razem z wnioskiem  o zwolnienie z kosztów sądowych, a także podczas rozprawy. Pomoc adwokata otrzymasz wtedy, gdy sąd zwolni Cię w całości lub w części z kosztów sądowych. Będziesz miał prawo do adwokata z urzędu, gdy w ocenie sądu jest to niezbędne, ponieważ nie poradzisz sobie sam na rozprawie.


Uwaga! Jeżeli jesteś kobietą i np. składasz pozew o ustalenie ojcostwa, lub pozew o alimenty, jesteś ustawowo zwolniona z kosztów sądowych i możesz od razu złożyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu.


Gdy zaistnieje taka sytuacja, że sąd odmówi przydzielenia adwokata z urzędu, możesz złożyć zażalenie na postanowienie sądu. Takie odwołanie jest bezpłatne. Podajesz w nim inne przyczyny, które są powodem niemożliwości opłacenia adwokata (podając te same przyczyny co poprzednio, sąd odrzuci zażalenie).

Jeżeli sąd przyzna Ci prawnika z urzędu, to zwróci się w sprawie wybrania adwokata dla Ciebie do okręgowej izby adwokackiej lub izby radców prawnych i to one wyznaczą adwokata z urzędu. W sytuacji gdy adwokat nie będzie się sumiennie wywiązywał ze swoje pracy, możesz złożyć wniosek do sądu o ustanowienie innego prawnika. We wniosku uzasadniasz, podając przykłady niekompetencji obecnego adwokata
Podobne wpisy:


Jakie kary można otrzymać za popełnienie przestępstwa ?

wtorek, 31 marca 2009, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/10/18 20:58:03
witam.ja złożyłam pismo o adwokata z urzędu ale mi odrzucili co mogę dalej zrobić?
-
2011/10/19 09:27:48
No jedynie pozostaje wynająć prawnika.