Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Jak zaskarżyć decyzje sądu?


Zaskarżenie decyzji sąduW sprawach takich jak: sprawa rozwodowa, o separacje, o alimenty, eksmisje sąd wydaje wyrok. Postanowienie wydawane jest w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, podział majątku małżonków, zniesienie współwłasności, o zasiedzenie, o ustalenie kontaktów z dzieckiem.

Jeżeli uważasz, że sąd wydał niekorzystny dla Ciebie wyrok lub postanowienie to możesz od wyroku sądu I instancji się odwołać ( złożyć apelacje).

Żeby w sposób właściwy napisać apelacje, poznaj dokładnie argumenty sądu, zapoznaj się z uzasadnieniem wyroku lub postanowienia. Więc w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku zażądaj go na piśmie wraz z uzasadnieniem. Wniosek z prośbą o wyrok musisz złożyć na piśmie.

Gdy otrzymasz odpis wyroku lub postanowienia w ciągu 14 dni będziesz mógł złożyć apelacje.  Jeżeli w ciągu tygodnia od ogłoszenia wyroku nie uda Ci się złożyć wniosku o uzasadnienie, wówczas będziesz mógł złożyć apelacje w ciągu 3 tygodni od dnia kiedy ogłoszono wyrok.


Kierując apelacje robisz to do sądu wyżej instancji, ale złożyć musisz w sądzie w którym wydano zaskarżony wyrok ( wysyłasz apelacje na adres sądu I instancji).

Istnieją sytuacje w których od wyroku sądu II instancji przysługuje tzw. skarga kasacyjna.

Ale skargę taką musi sporządzić profesjonalny pełnomocnik ( adwokat, radca prawny).

Jeżeli chodzi o sprawy cywilne, aby można złożyć skargę kasacyjną, należy zażądać uzasadnienia wyroku sądu II instancji w ciągu 1 tygodnia od daty jego ogłoszenia. Gdy otrzymamy odpis wyroku z uzasadnieniem, mamy 2 miesiące na wniesienie skargi kasacyjnej.

Jeżeli termin w którym możemy złożyć apelacje lub skargę kasacyjną upływa w dniu ustawowo wolnym od pracy, mamy prawo złożyć je następnego dnia po tym wolnym dniu.


Podobne wpisy:


Co należy zrobić, aby uzyskać alimenty?

Kto może zostać opiekunem prawnym dziecka ?
Długi spadkowe : Na czym polega spis inwentarza ?
Długi spadkowe : Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
środa, 01 kwietnia 2009, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: