Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Przekroczenie prędkości - kary za przekroczenie prędkości


Jakie kary za przekroczenie prędkości?Jeżeli zatrzymała Cię na drodze policja, to zachowaj spokój, zostań w samochodzie z rękami na kierownicy. Funkcjonariusz policji podejdzie do Ciebie, przedstawi się i poinformuje co jest przyczyną zatrzymania. Z samochodu można wysiąść tylko za pozwoleniem policjanta.

Patrol na drodze


Nawet minimalne przekroczenie prędkości, może nas kosztować zapłacenie mandatu, a do tego dojdą jeszcze punkty karne. Naszym prawem jest odmówienie przyjęcia mandatu, ale jeżeli to zrobimy, to sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego. Punkty karne zostaną naliczone w zależności od rodzaju wykroczenia (liczba 0-10).

Punkty karne trafiają na nasze konto do komputerowej ewidencji kierowców, którzy naruszyli prawo. Jeżeli przez rok będziemy jeździć nienagannie, to punkty zostaną stamtąd usunięte.

Jeżeli w ciągu roku uzbieramy 24 punkty (początkujący kierowca 20), to zostanie nam zatrzymane prawo jazdy i skierują nas na egzamin sprawdzający.


Zdjęcie z fotoradaru


Oprócz zatrzymania przez patrol policji, może się na przytrafić obecność na zdjęciu fotoradaru. Najczęściej dzieje się tak, gdy nie zdejmujemy nogi za gazu przed znakiem, który informuje o fotoradarze.

Gdy fotoradar zrobi zdjęcie naszego samochodu, to wtedy nie ma wątpliwości co do tego, kto siedział za kierownicą samochodu, policja ma 30 dni na nałożenie grzywny.

Mandat musi być przez nas zapłacony w ciągu 7 dni, bo inaczej czeka nas sprawa w sądzie grodzkim.

Oczywiście możemy nie przyjąć mandatu, jeżeli mamy pewność, że to nie my prowadziliśmy samochód. Ale musimy wtedy wykazać, kto był wtedy kierowcą. Jeśli nie możemy tego ustalić, spróbuje to zrobić sąd grodzki. Gdy ustalenie tego faktu będzie niemożliwe, to zostaniemy ukarani mandatem, ale bez punktów karnych.


Wysokość mandatu za przekroczenie prędkości


Przekroczenie prędkości

  • do 10 km/h - do 50 zł
  • o 11 - 20 km/h - od 50 do 100 zł
  • o 21 - 30 km/h - od 100 zł do 200 zł
  • o 31 - 40 km/h - od 200 zł do 300 zł
  • o 41 - 50 km/h - od 300 zł do 400 zł
  • o ponad 51 km/h - od 400 zł do 500 zł
Podobne wpisy:


Jak robić zakupy przez Internet?
Kto ma prawo do renty rodzinnej?
Odprawa po śmierci pracownika
wtorek, 17 listopada 2009, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: