Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Alimenty na dziecko

Alimenty dla dzieckaCo to są alimenty - definicjaNajprościej, alimenty to dostarczanie środków utrzymania i wychowania.

Kto decyduje o przyznaniu alimentów, określa ich wysokość i dzieciom w jakim wieku się należąWysokość alimentów jest określana przez samych rodziców,którzy decydują o wychowaniu czy utrzymaniu dziecka. Dopiero, gdy rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia w kwestii wysokości alimentów, wtedy decyzje podejmuje sąd. Alimenty należą się dzieciom, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprowadziła przepis, zgodnie z którym rodzice mogą chylić się od alimentacji wobec dzieci pełnoletnich w sytuacji, gdyby łączyło się to z nadmiernym uszczerbkiem dla nich, albo dzieci pełnoletnie nie próbują, nie starają się samodzielnie się utrzymać.

Przed wprowadzeniem tego przepisu, rodzice musieli alimentować również dzieci pełnoletnie, które nie były w stanie samodzielnie się utrzymać.

Jak wylicza się wysokość alimentów?


Są dwa kryteria, które bierze pod uwagę sąd określając wysokość alimentów.

Po pierwsze:

są to usprawiedliwione potrzeby dziecka.

Pod drugie:

są to możliwości majątkowe i zarobkowe rodzica.

Nie są to obiektywne kryteria, nie można wskazać, że w danym przypadku alimenty powinny mieć taką, a nie inną wysokosć.

W jaki sposób zmienić wysokość alimentów?


Kodeks rodzinny posługuje się formułą  zmiany alimentów, zmiany wysokości alimentów  - w przypadku zmiany stosunków. Ta formuła jest bardzo ogólna. Zmianą stosunków może być : wzrost cen, wzrost potrzeb dziecka (dziecko dorasta potrzebuje większej ilości ubrań czy też wyjazdu na wycieczkę szkolną), może to też być wzrost dochodów rodzica, który zarabiał kiedyś dużo mniej, a teraz jego zarobki znacząco się polepszyły.

A co wtedy, gdy rodzic traci pracę i mówi: przestaje płacić ...


Wszystko uzależnione jest od tego: dlaczego stracił pracę .

Jeżeli utrata pracy była niezależna od rodzica, który płaci alimenty, to oczywiście może on zażądać zmniejszenia alimentów, a nawet uchylać się od ich płacenia. 

Gdy nie czyni jednak żadnych starań, żeby znaleźć jakąś pracę, żeby zarabiać, obowiązek płacenia alimentów może zostać utrzymany, może nadal płacić alimenty w takiej wysokości, w jakiej płacił poprzednio. 

Przepisy Kodeksu rodzinnego mają na celu uniknięcie sytuacji, w której rodzic, który płaci alimenty ucieka, zwalnia się z pracy, czy też sprzedaje wartościowe składniki majątku, żeby nie płacić alimentów. Zdarza się tak w praktyce, dlatego kodeks posługuje się formułą możliwości majątkowych i zarobkowych, a nie formułą faktycznych zarobków.

W sytuacji, gdy możliwości te nadal są wysokie, mimo, że rodzic nie pracuje musi płacić alimenty.

Jak ustalić dochody osoby, która ma obowiązek płacić alimenty?


Ustalenie tego w pewnych sytuacjach może byc naprawdę trudne. W sytuacji, gdy płacący alimenty jest prywatnym przedsiębiorcą, który pokazuje wyższe koszty uzyskania przychodu lub w sytuacji, gdy jest to osoba, która pracuje na "czarno" , która nie pokazuje swoich faktycznych dochodów .

Ustalić dochody można w pewien pośredni sposób, gdy rodzic pokazuje zarobek 1000 czy tez 1200 złotych, a dodatkowo jeździ bardzo dobrym samochodem, zużywa wiele paliwa, ma dwa telefony komórkowe i bardzo wysokie rachunki za rozmowy, to naprawdę będzie trudno wykazać mu przed sądem,że dochody, które wykazał to jego faktyczny zarobek,a rodzic, który złożył pozew o alimenty pokazuje,że może on zarabiać dużo więcej.

Kto wnosi o podwyższenie alimentów: dzieci, opiekun, czy może prawnik?


Generalnie o alimenty czy też o ich podwyższenie wnosi pozew dziecko. Gdy dziecko jest małoletnie, to reprezentowane jest przez rodzica (faktycznego opiekuna). W sytuacji, gdy dziecko jest pełnoletnie, wnosi pozew samo.

To Ci może pomóc


Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? Oto eBook, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą! Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych - Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? Oto eBook, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą!

W poradniku znajdziesz:
 • pozew o alimenty z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa,
 • wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności,
 • skargę na czynność komornika w trybie K.p.c.,
 • skargę na czynność komornika w trybie administracyjnym,
 • wzory wniosków do komornika sądowego,
 • wniosek egzekucyjny,
 • wezwanie do zapłaty przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego/sądowego.
Opinie na temat poradnika:

Ta książka to była moja ostatnia deska ratunku. Eksmąż nie płacił mi od kilku miesięcy, a ja wiązałam ledwo koniec z końcem. Nie chciało mi się wierzyć, że mogę coś z tym zrobić, ale zastosowałam się do porad autora i już otrzymałam część zaległych alimentów. Za te grosze, jakie kosztuje ta książka, naprawdę warto!

— Matylda, 29 lat

Kupiłam eBooka, chociaż nie wierzyłam, że coś może się zmienić. Były chłopak mi nie płacił na córkę, bo i nie miał z czego. Ale dowiedziałam się, że mogę domagać się alimentów od jego rodziców, a nawet rodzeństwa. I wiecie, udało się! Prawo nie jest tak nieczułe na nasze potrzeby, jak by się wydawało.

— Ewelina

Mąż zostawił mnie dla innej. Trudno mi się było utrzymać, prosiłam nawet prawników o pomoc, ale zrezygnowałam, widząc koszty ich usług. Zupełnym przypadkiem trafiłam na stronę z eBookiem i zaryzykowałam. Zrobiłam wszystko to, o czym pisze autor, i po pewnym czasie mąż zaczął płacić. Polecam wszystkim, którzy zostali porzuceni…

— Grażyna, 42 lata, sprzedawczyni

Przeczytaj wszystkie opinie i dowiedz się więcej o poradniku szczegóły: Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych


Jedyny taki poradnik na rynku eBooków – 162 strony wiedzy prawnej, 13 wzorów pism, w tym 2 wzory pozwu o rozwód. Jeśli planujesz rozwód lub separację, masz problemy z alimentami, nie wiesz, jak postępować na sprawie rozwodowej – ten poradnik jest dla Ciebie. Pamiętaj, nieznajomość prawa szkodzi! Rozwód i alimenty - Jedyny taki poradnik na rynku eBooków – 162 strony wiedzy prawnej, 13 wzorów pism, w tym 2 wzory pozwu o rozwód. Jeśli planujesz rozwód lub separację, masz problemy z alimentami, nie wiesz, jak postępować na sprawie rozwodowej – ten poradnik jest dla Ciebie. Pamiętaj, nieznajomość prawa szkodzi!

Poradnik zawiera m.in.:

Alimenty
 • Co powinna zawierać umowa o przyznanie alimentów?
 • Od czego zależy wysokość alimentów?
 • Kiedy można wystąpić o zmianę wysokości alimentów?
 • Do kiedy i od czego zależy przyznanie dziecku alimentów?
 • W jakiej sytuacji małżonek może złożyć pozew o tzw. alimenty małżeńskie?
 • Kiedy można żądać alimentów od małżonka po rozwodzie?
 • Jak długo trwa obowiązek alimentacyjny po rozwodzie?
 • Ile kosztuje wniesienie sprawy o alimenty i jakie dokumenty będą potrzebne?
szczegóły: Rozwód i alimenty
Podobne wpisy:

Prawa i obowiązki właścicieli lokali w dużych wspólnotach mieszkaniowych
Podatek za wynajem mieszkania
Umowa najmu mieszkania - jak napisać umowę najmu mieszkania ?
Wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

wtorek, 30 marca 2010, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: