Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Ulgi przy sprzedaży mieszkania


Kiedy nie trzeba płacić podatku od sprzedaży mieszkania?Właściciel mieszkania (nie ma znaczenia sposób jego nabycia: kupno, spadek, darowizna), gdy będzie jego właścicielem przez pięć lat, to nie musi płacić żadnego podatku.

Jest to najczęściej wykorzystywana ulga (rzadko się zdarza, by ktoś kupił mieszkanie i od razu się go pozbył). Zdarza się jednak tak, że ktoś dziedziczy lub dostaje w darowiźnie lokal (po rodzicach, dziadkach) i chciałby go natychmiast sprzedać. W tym przypadku można skorzystać z różnych ulg. Jakie to ulgi? Wszystko zależy od tego, w jakich latach osoba, która chce sprzedać nieruchomość została jej właścicielem.


Gdy nieruchomość została kupiona, odziedziczona lub darowana przed 2007 r., to osoba, która będzie sprzedawać taką nieruchomość, będzie musiała przy sprzedaży zapłacić fiskusowi 10 % od przychodu ( cena określona w umowie minus koszty, które zostały poniesione w związku transakcją).

Podatek nie będzie musiał być zapłacony, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe. Chodzi tutaj o kupno innej nieruchomości w Polsce, kupno prawa użytkowania wieczystego lub wybudowanie, rozbudowa, czy remont własnego domu lub mieszkania. Trzeba to zrobić w ciągu dwóch lat.

Jeżeli chodzi o mieszkania, które zostały nabyte od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008r, to obowiązuje zupełnie inna ulga.

Osoba sprzedająca taką nieruchomość nie będzie musiała płacić podatku (19 % od dochodu ze sprzedaży, od ceny sprzedaży można odliczyć wszystkie koszty), gdy będzie w mieszkaniu zameldowana przez rok.

Warto pamiętać o tym, że nie chodzi tutaj o meldunek,  trwający co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio przed datą sprzedaży nieruchomości. Pod uwagę bierze się każdy okres zameldowania. Nawet ten sprzed lat.

A więc z ulgi mogą skorzystać osoby, które np. w dzieciństwie były zameldowane w domu rodziców, dziadków, apotem się wyprowadziły i wymeldowały, a po latach odziedziczyły tę nieruchomość.

W przypadku nieruchomości, które zostały nabyte po 1 stycznia 2009 r., to tu również obowiązują  inne zasady.

Osoba, która sprzedaje takie mieszkanie nie musi płacić 19 % podatku od dochodu. Może tak zrobić, gdy wyda te pieniądze na inną nieruchomość, a wiec podobna ulga to tej obowiązującej w przypadku nieruchomości nabytych przed 2007 r.  Ale tutaj  wydatki mogą być przekazane nie tylko na nieruchomość w Polsce. Można też kupić nieruchomość za granicą.

Osoby, które chcą skorzystać z wymienionych ulg, muszą powiadomić o tym urząd skarbowy w ciągu 14 dni od daty podpisania aktu notarialnego sprzedaży.Podobne wpisy:


Wyjazd do pracy za granicę - bezpieczeństwo ...

Pomoc dla rodziny zastępczej
Jak załatwić sprawę w urzędzie gminy?
Pozwolenie na budowę na działce
wtorek, 10 sierpnia 2010, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: