Wpis

piątek, 03 grudnia 2010

Prawo pracy kobieta w ciążyJakie prawa ma pracownica w ciąży ?

Pracownica, która jest w ciąży (potem także, gdy będzie karmiła dziecko piersią) jest specjalnie chroniona w pracy.Przede wszystkim prawo nie pozwala pracownicom będącym w ciąży (nawet gdyby chciała) wykonywać określonych prac, które mogłyby zaszkodzić jej lub dziecku.Są to pracę związane m.in. z wysiłkiem fizycznym, dźwiganie ciężkich rzeczy lub przebywanie w uciążliwym hałasie. Pracodawca ma wtedy do wyboru dwa rozwiązania.

Musi przenieść ciężarną pracownicę na inne stanowisko pracy lub czasowo zwolnić ją z wykonywania obowiązków. Nawet, gdy praca, którą wykonuje ciężarna pracownica nie znajduje się na liście zabronionych czynności, a zdaniem lekarza istnieją przeciwwskazania do jej wykonywania, obowiązkiem pracodawca ma obowiązek to uwzględnić.

W sytuacji, gdy przeniesienie na inne stanowisko, będzie powodem zmniejszenia się wynagrodzenia, to pracownicy będzie należał się dodatek wyrównawczy i będzie taka samą pensje co dotychczas.

W przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, także zachowa prawo do dotychczasowego wynagrodzenia za pracę.

Warto wiedzieć, że pracodawca nie może  wypowiedzieć, a także rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy oraz, gdy przebywa ona na urlopie macierzyńskim.

Zapewnia to każda umowa o pracę, wyjątkiem są tutaj umowy  na okres próbny krótsze niż miesiąc. W sytuacji, gdy pracownica w ciąży zatrudniona jest na umowę na czas określony, która kończyłaby się w trakcie ciąży, to zostanie ona automatycznie przedłużona do dnia narodzin dziecka.

Pracownica w ciąży nie może także pracować w godzinach nadliczbowych oraz wyjeżdżać w delegacje.

Pracownica w ciąży skorzysta z tych wszystkich przywilejów,gdy przedstawi swojemu pracodawcy zaświadczenie lekarskie, że jest w ciąży.

Podstawa prawna: Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.), rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 roku w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. z 1996 r., nr 114, poz. 545 z późn. zm.).

Warto przeczytać:

1. Wszystko o urlopie macierzyńskim i wychowawczym - Wszystko o urlopie macierzyńskim i wychowawczym? wyjaśnienia, przykłady, porady....

2. Pracująca mamaPoznaj prawa, jakie przysługują młodej mamie w pracy!

Znajdziesz tu wszystko o:

– ochronie przed zwolnieniem kobiety w ciąży,
– urlopie macierzyńskim i wychowawczym,
– warunkach otrzymania becikowego, zasiłku rodzinnego czy zasiłku opiekuńczego,
– prawach mam karmiących piersią i wiele, wiele innych cennych informacji.


 
Podobne wpisy:

Jak zostać wolontariuszem ?

Mobbing film - jak radzić sobie z mobbingiem ?
Kredyt na otwarcie działalności gospodarczej
Karta podatkowa - zasady, stawki, dla kogo ?Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
prawocywilneikarne
Czas publikacji:
piątek, 03 grudnia 2010 12:43

Trackback

Kalendarz

Kwiecień 2014

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Wyszukiwarka

Kanał informacyjnyArkadiusz Czapla

Kontakt:

e-mail : Napisz do mnie

Opcje Bloxa