Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Dokumenty do rozwodu

Jakie dokumenty potrzebne są do rozwodu?Małżonek, który chcę się rozwieść powinien złożyć do sądu pozew rozwodowy. Pozew rozwodowy powinien zawierać (w punktach) wnioski o orzeczenie rozwodu z winy współmałżonka lub bez winy, dotyczące władzy rodzicielskiej oraz powołania świadków.

W pozwie należy napisać, z kim mają mieszkać dzieci i wystąpić o alimenty dla nich - określając ich wysokość, podając wysokość swoich i współmałżonka zarobków, opisując potrzeby dzieci (np. leczenie, szkoła prywatna, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne itp.).

Do pozwu można dołączyć wniosek o podział majątku wspólnego, ale tutaj trzeba wspomnieć, że sądy zazwyczaj nie chcą przedłużać sprawy i rzadko się tego podejmują.

W takiej sytuacji zaraz po rozwodzie należy wnieść sprawę o podział majątku do sądu rejonowego i gdy małżonkowie są zgodni, wniosek będzie kosztował 300 zł, a gdy nie - 1000 zł.

Uwaga! Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze dokonanie podziału majątku u notariusza.

Uzasadniając pozew rozwodowy trzeba napisać, kiedy był brany ślub, kiedy urodziły się dzieci, od kiedy ustały łączące małżonków więzi, co było przyczyną rozpadu małżeństwa.

Jeżeli będzie to pozew rozwodowy bez orzekania o winie, to najczęściej jako przyczynę rozpadu małżeństwa wymienia się niedopasowanie charakterów, a w przypadku pozwu z orzekaniem winy - zdradę, agresję jednego z małżonków, przemoc.

Trzeba też napisać, że nie widzi się szan na scalenie związku.

Wraz z pozwem należy dołączyć:

  • odpis skrócony aktu małżeństwa,
  • odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci,
  • zaświadczenia o wysokości zarobków.

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie można dołączyć obdukcję, zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, ewentualnie wyroki w innych sprawach (pobicie, znęcanie się itp.).


Gdzie składa się pozew o rozwód?


Należy to zrobić do wydziału cywilnego sądu okręgowego w okręgu, w którym ostatnio małżonkowie mieszkali wspólnie, gdy jedno z małżonków nadal tam mieszka.

W sytuacji, gdy oboje mieszkają już gdzieś indziej - to do okręgu któregoś z nich. W przypadku pomyłki, pozew zostanie przesłany do właściwego sadu okręgowego.


Ile trwa proces rozwodowy?


Zwykle kilka miesięcy, ale, gdy sprawa jest skomplikowana może potrwać nawet kilka lat.
Podobne wpisy:


Pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty

Pozew o rozwód z wnioskiem o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych.
Opłaty za mieszkanie po rozwodzie
Zrzeczenie się dziedziczenia
poniedziałek, 24 stycznia 2011, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: