Arkadiusz Czapla
Kontakt:

e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Podwyższenie alimentów - jak podwyższyć alimenty ?Podwyższenie alimentów - wzórPotrzeby Twojego dziecka (dzieci) rosną, nie będzie problemu z udowodnieniem tego, tak więc trzeba zażądać podwyższenia alimentów. Jak to zrobić ?

Kiedy sąd może przyznać wyższe alimenty ?Pozew o podwyższenie alimentów składamy, gdy znajdziemy się w jednej z trzech następujących sytuacji:

* wydatki na dziecko (dzieci) są większe w związku z jego wiekiem, nauką lub stanem zdrowia,

* ojciec dziecka (dzieci) ma lepszą sytuację majątkową np. w związku z otrzymaniem lepiej płatnej pracy, awansu, otrzymania dużego spadku lub darowizny itp.,

* matka dziecka (dzieci) ma obecnie gorszą sytuację majątkową np. straciła pracę, poważnie zachorowała - wtedy ma prawo zażądać zwiększenia udziału ojca w kosztach utrzymania dziecka (dzieci)


Musisz pamiętać ! Do sądu należy złożyć dwa egzemplarze pozwu o podwyższenie alimentów wraz z podwójną liczbą załączników. Jeden pozew zostanie przesłany przez sąd stronie pozwanej.

Jak napisać pozew?

Data, adres sądu - pozew powinien być złożony do sądu rodzinnego, który jest właściwy dla miejsca pobytu dzieci, a więc waszego miejsca zamieszkania. Adres tego sadu wpisuje się w prawym górnym rogu kartki.

Dane powodów (dziecko, dzieci), twoje i pozwanej strony - tutaj należy podać imiona i nazwisko dzieci (są powodami pozwu), swoje dane (występujesz w ich imieniu do sądu). Wpisz także nazwisko oraz adres strony pozwanej.

Żądania - Pozew powinien zawierać kwotę podwyższenia alimentów o jaką się ubiegasz. Trzeba pamiętać o podaniu sygnatury akt poprzedniego wyroku, który zasadził alimenty oraz jego datę, a także miejsce wydania.

Uzasadnienie - pozew krótko uzasadnij, wyjaśnij dlaczego żądasz wyższych alimentów. Przedstaw także dowody i dołącz odpowiednie dokumenty na ich potwierdzenie.

Podpis - Pozew na końcu należy podpisać odręcznie.

Załączniki - na końcu pozwu wymień załączniki, a więc dokumenty, które składasz wraz z pozwem.

Wzór pozwu o podwyższenie alimentów

Kraków 9 lipca 2010r

Sąd Rejonowy tutaj wpisujesz adres sądu


Powodowie: małoletni Tomasz i Piotr Nowak reprezentowani
przez matkę Monikę Nowak zam. ul. Stara 12/103; 00-000 Kraków
Pozwany: Andrzej Nowak
zam. ul. Balowa 2/20
00-000 Kraków

Pozew o podwyższenie alimentów

Wnoszę o:

podwyższenie alimentów od pozwanego Andrzeja Nowaka na rzecz małoletnich Tomasza i Piotra Nowaków zasądzonych w kwocie po 350 zł miesiecznie na każde z dzieci prawomocnym wyrokiem ........... do kwoty 450 zł miesiecznie na dziecko, płatnych do 10. każdego miesiąca do rąk matki, z ustawowymi odsetkami w razie uchybienia płatności rat.

Uzasadnienie

Prawomocnym wyrokiem ................................. zasądził od pozwanego Andrzeja Nowaka alimenty po 350 zł miesiecznie na każde z jego dzieci.

Dowód: odpis wyroku ..............., o dołączenie których wnoszę.

Od daty wydania tego wyroku sytuacja małoletnich dzieci uległa zmianie. Syn Tomasz Nowak choruje. W 2008 r. zdiagnozowano u niego chorobę serca (stale zażywa leki). Syn Piotr Nowak rozpoczął od września 2010 r. naukę w szkole sportowej i uczęszcza na dodatkowe zajęcia.

Dowód: historia choroby syna, faktury VAT za leki, dowód opłat za dodatkowe zajęcia na basenie.

Miesięczne koszty utrzymania dzieci, w tym leczenie syna Tomasza Nowaka oraz dodatkowe zajęcia syna Piotra Nowaka szacuje łącznie na 1800 zł, z czego na pozwanego Andrzeja Nowaka powinna przypadać połowa udziału w tych kosztach, łącznie 900, 00 zł. Pozew jest wiec zasadny i konieczny.

Monika Nowak

Załączniki:
 • wyrok zasądzający alimenty,
 • historia choroby syna, faktury VAT z apteki,
 • odpis pozwu wraz załącznikami dla pozwanego
To Ci może pomóc


Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? Oto eBook, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą! Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych - Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? Oto eBook, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą!

W poradniku znajdziesz:

 • pozew o alimenty z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa,
 • wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności,
 • skargę na czynność komornika w trybie K.p.c.,
 • skargę na czynność komornika w trybie administracyjnym,
 • wzory wniosków do komornika sądowego,
 • wniosek egzekucyjny,
 • wezwanie do zapłaty przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego/sądowego.
Opinie na temat poradnika:

Ta książka to była moja ostatnia deska ratunku. Eksmąż nie płacił mi od kilku miesięcy, a ja wiązałam ledwo koniec z końcem. Nie chciało mi się wierzyć, że mogę coś z tym zrobić, ale zastosowałam się do porad autora i już otrzymałam część zaległych alimentów. Za te grosze, jakie kosztuje ta książka, naprawdę warto!

— Matylda, 29 lat

Kupiłam eBooka, chociaż nie wierzyłam, że coś może się zmienić. Były chłopak mi nie płacił na córkę, bo i nie miał z czego. Ale dowiedziałam się, że mogę domagać się alimentów od jego rodziców, a nawet rodzeństwa. I wiecie, udało się! Prawo nie jest tak nieczułe na nasze potrzeby, jak by się wydawało.

— Ewelina

Mąż zostawił mnie dla innej. Trudno mi się było utrzymać, prosiłam nawet prawników o pomoc, ale zrezygnowałam, widząc koszty ich usług. Zupełnym przypadkiem trafiłam na stronę z eBookiem i zaryzykowałam. Zrobiłam wszystko to, o czym pisze autor, i po pewnym czasie mąż zaczął płacić. Polecam wszystkim, którzy zostali porzuceni…

— Grażyna, 42 lata, sprzedawczyni

Przeczytaj wszystkie opinie i dowiedz się więcej o poradniku szczegóły: Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych


Jedyny taki poradnik na rynku eBooków – 162 strony wiedzy prawnej, 13 wzorów pism, w tym 2 wzory pozwu o rozwód. Jeśli planujesz rozwód lub separację, masz problemy z alimentami, nie wiesz, jak postępować na sprawie rozwodowej – ten poradnik jest dla Ciebie. Pamiętaj, nieznajomość prawa szkodzi!
Rozwód i alimenty - Jedyny taki poradnik na rynku eBooków – 162 strony wiedzy prawnej, 13 wzorów pism, w tym 2 wzory pozwu o rozwód. Jeśli planujesz rozwód lub separację, masz problemy z alimentami, nie wiesz, jak postępować na sprawie rozwodowej – ten poradnik jest dla Ciebie. Pamiętaj, nieznajomość prawa szkodzi!

Poradnik zawiera m.in.:


Alimenty
 • Co powinna zawierać umowa o przyznanie alimentów?
 • Od czego zależy wysokość alimentów?
 • Kiedy można wystąpić o zmianę wysokości alimentów?
 • Do kiedy i od czego zależy przyznanie dziecku alimentów?
 • W jakiej sytuacji małżonek może złożyć pozew o tzw. alimenty małżeńskie?
 • Kiedy można żądać alimentów od małżonka po rozwodzie?
 • Jak długo trwa obowiązek alimentacyjny po rozwodzie?
 • Ile kosztuje wniesienie sprawy o alimenty i jakie dokumenty będą potrzebne?
szczegóły: Rozwód i alimentyPodobne wpisy:


Wniosek o wyłączenie sędziego - wzór

Wniosek o adwokata z urzędu - wzór
Jak wygląda przesłuchanie świadka ?
Wzór pozwu o alimenty z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa
środa, 12 stycznia 2011, prawocywilneikarneTrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: