Arkadiusz Czapla
Kontakt:

e-mail : Napisz do mnie


Twoja wyszukiwarka
Blog > Komentarze do wpisu

Alimenty dla rodzicówObowiązek alimentacyjny względem rodziców

Rodzic, któremu nie starcza pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a jego dorosłe dzieci nie chcą go wesprzeć, ma prawo ubiegać się o alimenty.Warunkiem do ich uzyskania jest tutaj niedostatek rodzica (nie może np. zapłacić za lekarstwa, czynsz, żywność). O tym, czy rodzic rzeczywiście żyje w niedostatku, zawsze decyzje podejmuje sąd.Bez znaczenia jest to, ze rodzic pobiera emeryturę lub rentę. Aby uzyskać alimenty od dziecka, należy złożyć pozew w sądzie, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka.Pamiętaj ! Pozew jest zwolniony z opłaty sądowej.

Kwota alimentów

Wysokość alimentów uzależniona jest od uzasadnionych potrzeb rodziców oraz możliwości majątkowych i zarobkowych dorosłych dzieci.

Obowiązek alimentacyjny to nie tylko świadczenie pieniężne. Dorosłe dziecko może dostarczać rodzicom żywność, odzież oraz leki.

Czy każde dziecko musi płacić alimenty ?

Rodzic może wybrać dziecko, od którego chce dostawać alimenty. Otrzyma wtedy tylko część należnych mu świadczeń (przypadającą na to dziecko). W sytuacji, gdy jedno z dzieci jest bardzo zamożna, sąd może zobowiązać je do płacenia alimentów za niezamożne rodzeństwo.

Alimenty dla rodziców adopcyjnych

Rodzic adopcyjny (podobnie jak biologiczny) także może wystąpić o alimenty od przysposobionych dzieci. Inaczej sprawa ma się z pasierbami. Sąd weźmie pod uwagę, czy macocha (ojczym) mają biologiczne dzieci i jaka jest ich sytuacja materialna.

Kiedy dziecko może uchylić się od obowiązku alimentacyjnego ?

W sytuacjach szczególnych pozwane o alimenty dziecko może próbować uchylić się od obowiązku alimentacyjnego.

Dziecko ma do tego prawo, gdy jego rodzic w przeszłości karygodnie zaniedbywał swoje obowiązki (np. zaspokajał jego potrzeb, stosował przemoc itp.).

To Ci może pomóc


Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? Oto eBook, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą! Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych - Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? Oto eBook, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą!

W poradniku znajdziesz:

  • pozew o alimenty z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa,
  • wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności,
  • skargę na czynność komornika w trybie K.p.c.,
  • skargę na czynność komornika w trybie administracyjnym,
  • wzory wniosków do komornika sądowego,
  • wniosek egzekucyjny,
  • wezwanie do zapłaty przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego/sądowego.
Opinie na temat poradnika:

Ta książka to była moja ostatnia deska ratunku. Eksmąż nie płacił mi od kilku miesięcy, a ja wiązałam ledwo koniec z końcem. Nie chciało mi się wierzyć, że mogę coś z tym zrobić, ale zastosowałam się do porad autora i już otrzymałam część zaległych alimentów. Za te grosze, jakie kosztuje ta książka, naprawdę warto!

— Matylda, 29 lat

Kupiłam eBooka, chociaż nie wierzyłam, że coś może się zmienić. Były chłopak mi nie płacił na córkę, bo i nie miał z czego. Ale dowiedziałam się, że mogę domagać się alimentów od jego rodziców, a nawet rodzeństwa. I wiecie, udało się! Prawo nie jest tak nieczułe na nasze potrzeby, jak by się wydawało.

— Ewelina

Mąż zostawił mnie dla innej. Trudno mi się było utrzymać, prosiłam nawet prawników o pomoc, ale zrezygnowałam, widząc koszty ich usług. Zupełnym przypadkiem trafiłam na stronę z eBookiem i zaryzykowałam. Zrobiłam wszystko to, o czym pisze autor, i po pewnym czasie mąż zaczął płacić. Polecam wszystkim, którzy zostali porzuceni…

— Grażyna, 42 lata, sprzedawczyni

Przeczytaj wszystkie opinie i dowiedz się więcej o poradniku szczegóły: Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych


Podobne wpisy:


Wzór weksla własnego

Podział majątku u notariusza
Podział mieszkania po rozwodzie
Dziedziczenie spadku - testament jako podstawa dziedziczenia...
wtorek, 24 maja 2011, prawocywilneikarneTrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: