Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Jak uzyskać rozwód?

Kiedy sąd orzeka rozwódSąd może orzec rozwód z orzekaniem o winie lub jeżeli obie strony tego chcą - bez takich ustaleń.

Pamiętaj!Na rzecz dzieci zawsze przyznawane są alimenty. Nie ma tutaj znaczenia czy rozwód będzie z orzekaniem winy czy bez.

Może się też tak zdarzyć, ze sąd nie udzieli małżonkom rozwodu. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy zdaniem sądu w jego wyniku miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci. Sąd nie powinien także rozwiązać małżeństwa, jeżeli rozwód pozostawałby w jawnej sprzeczności z zasadami współżycia społecznego (np. w przypadku ciężkiej choroby małżonka).

Co oprócz pozwu o rozwód?


Pozew o rozwód należy złożyć w dwóch egzemplarzach do sądu okręgowego. W pozwie opisujesz, kiedy nastąpił rozkład pożycia i podajesz powód. Wraz z pozwem składasz odpis aktu małżeństwa, odpisy aktu urodzenia dzieci oraz wszelkie dokumenty (i zdjęcia), które mogą potwierdzić podane przez Ciebie w pozwie fakty.

Plan opieki nad dziećmi


Przed rozprawą lub na niej małżonkowie powinni przedstawić przygotowany dokument - plan opieki, który zawiera informacje, kto i kiedy będzie ją sprawował, u kogo dzieci zamieszkają.

Pamiętaj! W razie niepodpisania tego zobowiązania, sąd może ograniczyć władzę rodzicielską.

Przeczytaj artykuł: Władza rodzicielska po rozwodzie

Koszt rozwodu


Złożenie pozwu kosztuje 600 zł (wraz z pozwem należy dołączyć potwierdzenie wpłaty, przelewu lub nalepić znaki sądowe). Gdy strony nie będą chciały rozwodu z orzekaniem o winie, to połowa kosztów sądowych zostanie zwrócona. W przypadku trudnej sytuacji finansowej, można ubiegać się o zwolnienie z kosztów.

Przeczytaj artykuł: Ile kosztuje rozwód?

Rozwód z orzekaniem winy czy bez?


Małżonek, który zgadza się na rozwód bez orzekania o winie, musi być świadomy tego, że będzie mógł żądać alimentów od byłego współmałżonka tylko wtedy, gdy znajdzie się w niedostatku (pozostanie bez środków na opłacenie czynszu i jedzenie).

Przeczytaj artykuł: Rozwód bez orzekania o winie oraz rozwód z orzeczeniem o winie

Wzory pozwów o rozwód


1.Wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie
2.Wzór pozwu o rozwód z orzekaniem o winie
3.Pozew o rozwód z wnioskiem o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych
4. Pozew o rozwód bez orzekania o winie i o podział majątku wspólnegopiątek, 13 maja 2011, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: