Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Testament z wydziedziczeniem

Wzór testamentu z wydziedziczeniemWydziedziczenie, to sytuacja, w której dana osoba nie tylko nie dostała nic w spadku, bo pominięto ją w testamencie, ale również została przez spadkodawcę pozbawiona prawa do zachowku.

Pamiętaj! Aby wydziedziczenie miało moc prawną, to testament musi być ważny, a więc sporządzony zgodnie z zasadami. Jeśli zostanie on uznany za nieważny, to także wydziedziczenie będzie nieważne.

W testamencie należy wskazać wprost, dlaczego wydziedzicza się daną osobę. Dzięki temu uniknie się komplikacji związany z interpretacją testamentu.

Pamiętaj! Gdy testament nie będzie zawierał konkretnej przyczyny wydziedziczenia danej osoby, to nie dostanie ona co prawda żadnych przedmiotów spadkowych, ale będzie mogła domagać się wypłaty zachowku.

Podstawą do wydziedziczenia może być:

1. Działanie wbrew zasadą życia społecznego, a więc np. nadużywanie alkoholu, prostytucja, przestępczy tryb życia ( jednym słowem zachowania, które nie byłby akceptowane przez spadkodawcę). Zachowanie to powinno być uporczywe.

2. Dopuszczenie się względem spadkodawcy (lub jednej z najbliższych mu osób) umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności lub rażącej obrazy czci (tutaj nie jest jasno wyjaśnione, kogo uważać za osobę bliską). Oprócz rodziny może to być wychowanek spadkodawcy, np. bliski przyjaciel.

3. Uporczywe uchylanie się od dopełnienia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych ( np. wydziedziczyć można osobę, która ma pojęcie o ciężkim stanie spadkodawcy i że nie może on sam zadbać o siebie, a mimo to mu nie pomaga).

Pamiętaj ! Wydziedziczyć nie można osoby, której spadkodawca przebaczył.  Przebaczenie może być ustne lub pisemne, ale spadkodawca musi dokonać tego z pełnym rozeznaniem. Warto nadmienić, że skutkiem przebaczenia osobie wydziedziczonej jest przywrócenie jej tylko prawa do zachowku, a nie do części spadku.

Wzór testamentu wydziedziczającego


Katowice, dnia 6 czerwca 2011 r.

TESTAMENT

Ja, niżej podpisany Jan Nowak, na wypadek swojej śmierci powołuje do spadku:

a) swoją córkę Magdalenę Wilk, której przekazuje samochód osobowy marki Nissan oraz mieszkanie w Katowicach przy ul. Prostej 1/10,

b) przyjaciółkę Joannę Grabowską, której przekazuję kwotę 40.000,00 zł ukrytą w moim katowickim mieszkaniu w książce „Solaris” Stanisława Lema,

Jednocześnie wydziedziczam mojego i Danuty syna - Rafała Nowaka, urodzonego dnia 21 sierpnia 1973 r. w Katowicach, ponieważ handlował narkotykami, wyjechał do Anglii i nie utrzymuje żadnych kontaktów ze swoją rodziną nie zważając na to, że jego żona i dziecko nie mają środków do życia. Jego zachowanie jest naganne i nie jestem w stanie go tolerować.

Jan NowakCzeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik! Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism

Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik!

Dzięki poradnikowi Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism będziesz w stanie SAMEMU:

  • przeprowadzić sprawę spadkową i uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku,
  • sporządzić testament,
  • sporządzić pozew o zachowek,
  • przeprowadzić dział spadku,
  • rozliczyć się z urzędem skarbowym w sprawie podatku od spadku.

A to tylko najważniejsze zagadnienia. Zobacz, jaką jeszcze cenną wiedzę zawiera ten poradnik.

szczegóły: Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism
Podobne wpisy:


Niegodność dziedziczenia

Zabezpieczenie spadku
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
Sądowy dział spadku
poniedziałek, 06 czerwca 2011, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: