Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Nowe przepisy spadkowe 2011

Spadek i testament - nowe przepisyW październiku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zapisywania spadku. Tak więc osoby, które myślą o spisaniu testamentu powinny rozważyć poczekanie z tym zamiarem.

Dla przykładu: obecnie zapis w testamencie: synowi zapisuje dom, córce lokaty, a kochanej wnuczce samochód jest nieskuteczny w obecnym stanie prawnym. Osoba, która spisuje testament nie ma wpływu na to, co z jej majątku przypadnie poszczególnym spadkobiercom. Nowe przepisy to zmienią.

Po zmianach będzie można swobodnie rozporządzać swoim majątkiem i zapisać w testamencie poszczególne jego składniki wybranym przez siebie osobom (bliskim lub obcym).

Pamiętaj ! Testament według nowych zasad musi być sporządzony u notarialnie. Samodzielnie (testament odręczny) też będzie można napisać i będzie on ważny, ale w tym przypadku nie będzie można zapisać składników majątku poszczególnym osobom (tylko ułamkowo części majątku).

Wzory testamentów (w tym notarialny)»


Nowe przepisy dotyczące dziedziczenia


Przepisy ważne do 22.10.2011 r.


Zapis w testamencie: w testamencie można dokonać zapisu:

 • czy do całości spadku będzie powołana jedna osoba lub
 • czy powołuje się kilka osób (wtedy należy napisać, jaka ułamkowa część spadku ma przypaść każdej osobie.

Wykonawca testamentu: może być powołany tylko jeden wykonawca testamentu, który zarządza całym spadkiem.

Podział spadku: spadkobiercy muszą często przejść długą drogę podziału spadku, zanim zostanie ustalone, co konkretnie ze spadku komu przypadnie (np. kto otrzyma mieszkanie, kto samochód itp. ).

Zachowek: spadkobiercy, którzy dziedziczą z ustawy ( np. córka, syn zmarłego) pominięci w testamencie maja 3 lata na to, by ubiegać się o zachowek w sadzie od osób, które zostały uwzględnione w testamencie.


Przepisy ważne od 23.10. 2011

Zapis w testamencie: w testamencie będzie można zapisać konkretnie, kto co ma dostać w spadku. Dla przykładu: żona - dom, córka - samochód, syn - lokaty. Będzie to zapis windykacyjny.

Wykonawca testamentu:
będzie można powołać nawet kilku wykonawców testamentu. Wykonawca testamentu będzie mógł zarządzać np. firmą, gospodarstwem rolnym, które pozostawi zmarły, aż do czasu rozstrzygnięcia sprawy sądowej.

Podział spadku:
spadkobiercy, którzy będą mieli zapisane w testamencie konkretne rzeczy (np. dom, samochód, kosztowności, od razu po nabyciu spadku - w sądzie lub u notariusza - staną się ich właścicielkami.

Zachowek:
jeśli spadkobierca ustawowy będzie pominięty w testamencie, to będzie miał 5 lat na sądowe rozpoczęcie dochodzenia zachowku, a więc na złożenie pozwu przeciwko osobie, która została uwzględniona w testamencie.

Pamiętaj! Gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, to dziedziczą: najpierw małżonek i dzieci, potem jego rodzice i rodzeństwo.

Jak zapisać i jak przyjąć spadek - krok po kroku

Spadkodawca

Spisanie testamentu jest sposobem na rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci. Warto skorzystać z pomocy notariusza.

Testament może być spisany u każdego notariusza. Nie ma tutaj obowiązku rejonizacji. Adresy i numery telefonów kancelarii notarialnych można znaleźć na stronie Notariatu RP.

Notariusza ma obowiązek udzielić nam porady prawnej, która dotyczy sporządzanego przez niego testamentu. Należy tutaj wytłumaczyć, kogo chcemy powołać do spadku, a kogo pominąć lub wydziedziczyć.

Pamiętaj! Zawsze pytaj, jeżeli czegoś nie rozumiesz.

Gdy będziemy chcieli zmienić decyzje co do tego, kto ma dziedziczyć, to w każdej chwili można odwołać testament. Wtedy trzeba umówić się z notariuszem, który sporządzi nowy testament, a stary zniszczy. Opłata będzie taka jak poprzednio, gdy był sporządzany pierwszy testament.


Spadkobierca

Osoba, której zapisano coś w testamencie lub dziedziczy spadek ustawowo, będzie musiała ten  spadek oficjalnie nabyć. Spadek można nabyć w sądzie lub u notariusza.

Spadek w sądzie

Przed wystąpieniem do sądu należy przygotować:
 • akt zgonu spadkodawcy;
 • odpis aktów USC (gdy należy się do rodziny zmarłego), które potwierdzą pokrewieństwo z nim (np. akt urodzenia, jeśli jest się dzieckiem spadkodawcy).
Następnie należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, w który trzeba napisać, kto jest spadkobiercą oraz na jakiej podstawie- testamentu czy ustawy. Na wniosku należy nakleić znaki sądowe za 50 zł i złożyć go w sądzie ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego.

Sąd wyznaczy rozprawę, na której należy się stawić. Sędzia wyda postanowienie, kto dziedziczy po zmarłym spadkodawcy. Po 3 tygodniach będzie one prawomocne.

Wtedy odbiera się postanowienie z sądu i zgłasza nabycie spadku do urzędu skarbowego.


Spadek u notariusza

Akt poświadczenia dziedziczenia można uzyskać także u notariusza. Będzie on miał taka samą moc prawna co nabycie spadku w sądzie. 

Pamiętaj! Warto wcześniej zadzwonić do kancelarii notarialnej i zapytać, jakie dokumenty muszą mieć ze sobą poszczególni spadkobiercy.

Powiadamiamy pozostałych spadkobierców o dacie wizyty u notariusza.

Pamiętaj! Wszyscy spadkobiercy muszą być obecni w kancelarii notarialnej. 

Każdy spadkobierca musi mieć przy sobie dowód osobisty lub aktualny paszport. Potrzebny będzie akt zgonu spadkodawcy i ew. jego dowód.

Każdy spadkobierca otrzyma własny odpis aktu poświadczenia dziedziczenia.

Opłata wyniesie:
 • po 50 zł za oświadczenia oraz każdy akt;
 • 100 zł za protokół;
 • 50 zł za ogłoszenie testamentu (jeśli jest) plus 23 % VAT.

Zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego

Pamiętaj! Najbliższa rodzina zmarłego spadkodawcy (małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo) są zwolnieni z podatku od spadku, ale muszą oni zgłosić jego nabycie w urzędzie skarbowym.

Pamiętaj o terminie: do urzędu skarbowego spadek należy zgłosić w terminie 6 miesiecy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, które stwierdza nabycie spadku, gdy nabyto go w drodze sądowej, a jeżeli poświadczenie dziedziczenia nastąpiło u notariusza, to on ma obowiązek poinformować urząd skarbowy o tym fakcie.  Ta zasada zgłaszania dotyczy spadków po osobach, które zmarły po 1 stycznia 2008 r.

W urzędzie skarbowym (można także z internetu) pobiera się formularz SD-Z (każdy spadkobierca obowiązkowo składa oddzielne zgłoszenie, z którym trzeba się zapoznać i czytelnie go wypełnić.

Pamiętaj! W urzędzie skarbowym są wzory, które wyjaśniają jak wypełnić druk, ale w razie wątpliwości warto zasięgnąć porady urzędnika.

Wypełniony formularz składa się w okienku lub można go wysłać listem poleconym. Nie trzeba dołączać żadnych dokumentów.

Pamiętaj ! Prosimy o potwierdzenie złożenia formularza. Urzędnik musi je wydać. Jeżeli formularz został wysłany listem poleconym, to trzeba zachować dowód nadania.

Podatek od spadku


Jeżeli chodzi o przepisy, które dotyczą podatku os spadków, to pozostają one bez zmian.

I tak:

 • podatku od spadku nie musi płacić najbliższa rodzina spadkodawcy, czyli: mąż, żona, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo (także przyrodnie), ojczym i macocha;
 • podatek musi zapłacić dalsza rodzina spadkodawcy: np.: siostrzeńcy, bratanice, ciotki, wujkowie, szwagier, szwagierka oraz osoby niespokrewnione.
Pamiętaj ! Każdy spadkobierca ma obowiązek zgłoszenia nabycia spadku do urzędy skarbowego w ciągu 6 miesiecy od daty tego nabycia. Musi zrobić to też najbliższa rodzina zmarłego - to warunek zwolnienia z podatku.

Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik! Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism

Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik!

Dzięki poradnikowi Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism będziesz w stanie SAMEMU:

 • przeprowadzić sprawę spadkową i uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku,
 • sporządzić testament,
 • sporządzić pozew o zachowek,
 • przeprowadzić dział spadku,
 • rozliczyć się z urzędem skarbowym w sprawie podatku od spadku.

A to tylko najważniejsze zagadnienia. Zobacz, jaką jeszcze cenną wiedzę zawiera ten poradnik.

szczegóły: Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism
Podobne wpisy:


Podatek VAT od najmu
Wpis do rejestru dłużników - kiedy można wpisać dłużnika do KRD?
Podatek od wynajmu mieszkania 2011
Jaki podatek od sprzedaży nieruchomości?

piątek, 26 sierpnia 2011, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: anulka, *.101.kt.cust.t-mobile.co.uk
2011/10/03 19:48:15
A co jezeli spadkiem sa dlugi?Czy w tej kwestii cos sie zmienilo?.Moj maz pare lat temu odziedziczyl spadek po tesciach w postaci dlugow.
-
2011/10/03 19:57:04
Nic się nie zmieniło.
-
Gość: pytanie, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/10/04 10:28:39
JEśli testament był sporządzony przed zmianą ustawy, a jego odczyt nastąpi po zmianie, to wg. których przepisów będzie rozstrzygany?
-
2011/10/04 10:43:47
Przepisów jego sporządzenia.

-
2011/10/25 10:52:48
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, że do tej pory do 22.10.2011 było np : Ja Anna Kowalska (...) zapisuję połowę majątku mojemu synowi Adamowi Nowak, a od 23.10.2011 można wpisać konkretnie np. Ja Anna Nowak zapisuję moją część mieszkania synowi Adamowi Nowak, a samochód mojej córce Marii Nowak?
-
2011/10/25 10:54:07
Tak.