Arkadiusz Czapla
Kontakt:

e-mail : Napisz do mnie


Twoja wyszukiwarka
Blog > Komentarze do wpisu

Nowe przepisy spadkowe 2011

Spadek i testament - nowe przepisyW październiku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zapisywania spadku. Tak więc osoby, które myślą o spisaniu testamentu powinny rozważyć poczekanie z tym zamiarem.

Dla przykładu: obecnie zapis w testamencie: synowi zapisuje dom, córce lokaty, a kochanej wnuczce samochód jest nieskuteczny w obecnym stanie prawnym. Osoba, która spisuje testament nie ma wpływu na to, co z jej majątku przypadnie poszczególnym spadkobiercom. Nowe przepisy to zmienią.

Po zmianach będzie można swobodnie rozporządzać swoim majątkiem i zapisać w testamencie poszczególne jego składniki wybranym przez siebie osobom (bliskim lub obcym).

Pamiętaj ! Testament według nowych zasad musi być sporządzony u notarialnie. Samodzielnie (testament odręczny) też będzie można napisać i będzie on ważny, ale w tym przypadku nie będzie można zapisać składników majątku poszczególnym osobom (tylko ułamkowo części majątku).

Wzory testamentów (w tym notarialny)»

Nowe przepisy dotyczące dziedziczenia

Przepisy ważne do 22.10.2011 r.

Zapis w testamencie: w testamencie można dokonać zapisu:
 • czy do całości spadku będzie powołana jedna osoba lub
 • czy powołuje się kilka osób (wtedy należy napisać, jaka ułamkowa część spadku ma przypaść każdej osobie.
Wykonawca testamentu: może być powołany tylko jeden wykonawca testamentu, który zarządza całym spadkiem.

Podział spadku: spadkobiercy muszą często przejść długą drogę podziału spadku, zanim zostanie ustalone, co konkretnie ze spadku komu przypadnie (np. kto otrzyma mieszkanie, kto samochód itp. ).

Zachowek: spadkobiercy, którzy dziedziczą z ustawy ( np. córka, syn zmarłego) pominięci w testamencie maja 3 lata na to, by ubiegać się o zachowek w sadzie od osób, które zostały uwzględnione w testamencie.


Przepisy ważne od 23.10. 2011

Zapis w testamencie: w testamencie będzie można zapisać konkretnie, kto co ma dostać w spadku. Dla przykładu: żona - dom, córka - samochód, syn - lokaty. Będzie to zapis windykacyjny.

Wykonawca testamentu:
będzie można powołać nawet kilku wykonawców testamentu. Wykonawca testamentu będzie mógł zarządzać np. firmą, gospodarstwem rolnym, które pozostawi zmarły, aż do czasu rozstrzygnięcia sprawy sądowej.

Podział spadku:
spadkobiercy, którzy będą mieli zapisane w testamencie konkretne rzeczy (np. dom, samochód, kosztowności, od razu po nabyciu spadku - w sądzie lub u notariusza - staną się ich właścicielkami.

Zachowek:
jeśli spadkobierca ustawowy będzie pominięty w testamencie, to będzie miał 5 lat na sądowe rozpoczęcie dochodzenia zachowku, a więc na złożenie pozwu przeciwko osobie, która została uwzględniona w testamencie.

Pamiętaj ! Gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, to dziedziczą: najpierw małżonek i dzieci, potem jego rodzice i rodzeństwo.

Jak zapisać i jak przyjąć spadek - krok po kroku

Spadkodawca

Spisanie testamentu jest sposobem na rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci. Warto skorzystać z pomocy notariusza.

Testament może być spisany u każdego notariusza. Nie ma tutaj obowiązku rejonizacji. Adresy i numery telefonów kancelarii notarialnych można znaleźć na stronie Notariatu RP: http://www.krn.org.pl/.

Notariusza ma obowiązek udzielić nam porady prawnej, która dotyczy sporządzanego przez niego testamentu. Należy tutaj wytłumaczyć, kogo chcemy powołać do spadku, a kogo pominąć lub wydziedziczyć.

Pamiętaj! Zawsze pytaj, jeżeli czegoś nie rozumiesz.

Gdy będziemy chcieli zmienić decyzje co do tego, kto ma dziedziczyć, to w każdej chwili można odwołać testament. Wtedy trzeba umówić się z notariuszem, który sporządzi nowy testament, a stary zniszczy. Opłata będzie taka jak poprzednio, gdy był sporządzany pierwszy testament.

Wzory testamentów (w tym notarialny)»


Spadkobierca

Osoba, której zapisano coś w testamencie lub dziedziczy spadek ustawowo, będzie musiała ten  spadek oficjalnie nabyć. Spadek można nabyć w sądzie lub u notariusza.

Spadek w sądzie

Przed wystąpieniem do sądu należy przygotować:
 • akt zgonu spadkodawcy;
 • odpis aktów USC (gdy należy się do rodziny zmarłego), które potwierdzą pokrewieństwo z nim (np. akt urodzenia, jeśli jest się dzieckiem spadkodawcy).
Następnie należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, w który trzeba napisać, kto jest spadkobiercą oraz na jakiej podstawie- testamentu czy ustawy. Na wniosku należy nakleić znaki sądowe za 50 zł i złożyć go w sądzie ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego.

Sąd wyznaczy rozprawę, na której należy się stawić. Sędzia wyda postanowienie, kto dziedziczy po zmarłym spadkodawcy. Po 3 tygodniach będzie one prawomocne.

Wtedy odbiera się postanowienie z sądu i zgłasza nabycie spadku do urzędu skarbowego.


Spadek u notariusza

Akt poświadczenia dziedziczenia można uzyskać także u notariusza. Będzie on miał taka samą moc prawna co nabycie spadku w sądzie. 

Pamiętaj! Warto wcześniej zadzwonić do kancelarii notarialnej i zapytać, jakie dokumenty muszą mieć ze sobą poszczególni spadkobiercy.

Powiadamiamy pozostałych spadkobierców o dacie wizyty u notariusza.

Pamiętaj! Wszyscy spadkobiercy muszą być obecni w kancelarii notarialnej. 

Każdy spadkobierca musi mieć przy sobie dowód osobisty lub aktualny paszport. Potrzebny będzie akt zgonu spadkodawcy i ew. jego dowód.

Każdy spadkobierca otrzyma własny odpis aktu poświadczenia dziedziczenia.

Opłata wyniesie:
 • po 50 zł za oświadczenia oraz każdy akt;
 • 100 zł za protokół;
 • 50 zł za ogłoszenie testamentu (jeśli jest) plus 23 % VAT.

Zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego

Pamiętaj! Najbliższa rodzina zmarłego spadkodawcy (małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo) są zwolnieni z podatku od spadku, ale muszą oni zgłosić jego nabycie w urzędzie skarbowym.

Pamiętaj o terminie: do urzędu skarbowego spadek należy zgłosić w terminie 6 miesiecy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, które stwierdza nabycie spadku, gdy nabyto go w drodze sądowej, a jeżeli poświadczenie dziedziczenia nastąpiło u notariusza, to on ma obowiązek poinformować urząd skarbowy o tym fakcie.  Ta zasada zgłaszania dotyczy spadków po osobach, które zmarły po 1 stycznia 2008 r.

W urzędzie skarbowym (można także z internetu) pobiera się formularz SD-Z (każdy spadkobierca obowiązkowo składa oddzielne zgłoszenie, z którym trzeba się zapoznać i czytelnie go wypełnić.

Pamiętaj! W urzędzie skarbowym są wzory, które wyjaśniają jak wypełnić druk, ale w razie wątpliwości warto zasięgnąć porady urzędnika.

Wypełniony formularz składa się w okienku lub można go wysłać listem poleconym. Nie trzeba dołączać żadnych dokumentów.

Pamiętaj ! Prosimy o potwierdzenie złożenia formularza. Urzędnik musi je wydać. Jeżeli formularz został wysłany listem poleconym, to trzeba zachować dowód nadania.

Podatek od spadku

Jeżeli chodzi o przepisy, które dotyczą podatku os spadków, to pozostają one bez zmian.

I tak:
 • podatku od spadku nie musi płacić najbliższa rodzina spadkodawcy, czyli: mąż, żona, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo (także przyrodnie), ojczym i macocha;
 • podatek musi zapłacić dalsza rodzina spadkodawcy: np.: siostrzeńcy, bratanice, ciotki, wujkowie, szwagier, szwagierka oraz osoby niespokrewnione.
Pamiętaj ! Każdy spadkobierca ma obowiązek zgłoszenia nabycia spadku do urzędy skarbowego w ciągu 6 miesiecy od daty tego nabycia. Musi zrobić to też najbliższa rodzina zmarłego - to warunek zwolnienia z podatku.

Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik! Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism

Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik!

Dzięki poradnikowi Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism będziesz w stanie SAMEMU:

 • przeprowadzić sprawę spadkową i uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku,
 • sporządzić testament,
 • sporządzić pozew o zachowek,
 • przeprowadzić dział spadku,
 • rozliczyć się z urzędem skarbowym w sprawie podatku od spadku.

A to tylko najważniejsze zagadnienia. Zobacz, jaką jeszcze cenną wiedzę zawiera ten poradnik.

szczegóły: Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism


Podobne wpisy:

Podatek VAT od najmu

Wpis do rejestru dłużników - kiedy można wpisać dłużnika do KRD ?
Podatek od wynajmu mieszkania 2011
Jaki podatek od sprzedaży nieruchomości ?
piątek, 26 sierpnia 2011, prawocywilneikarneTrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: anulka, customer23549.101.kt.cust.t-mobile.co.uk
2011/10/03 19:48:15
A co jezeli spadkiem sa dlugi?Czy w tej kwestii cos sie zmienilo?.Moj maz pare lat temu odziedziczyl spadek po tesciach w postaci dlugow.
-
2011/10/03 19:57:04
Nic się nie zmieniło.
-
Gość: pytanie, ead91.internetdsl.tpnet.pl
2011/10/04 10:28:39
JEśli testament był sporządzony przed zmianą ustawy, a jego odczyt nastąpi po zmianie, to wg. których przepisów będzie rozstrzygany?
-
2011/10/04 10:43:47
Przepisów jego sporządzenia.

-
2011/10/25 10:52:48
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, że do tej pory do 22.10.2011 było np : Ja Anna Kowalska (...) zapisuję połowę majątku mojemu synowi Adamowi Nowak, a od 23.10.2011 można wpisać konkretnie np. Ja Anna Nowak zapisuję moją część mieszkania synowi Adamowi Nowak, a samochód mojej córce Marii Nowak?
-
2011/10/25 10:54:07
Tak.