Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Czy można oddać zakupiony towar?


Kiedy można oddać zakupiony towar?Zwykle jesteśmy zadowoleni z prezentów świątecznych, ale może się tak zdarzyć, że zakup będzie po prostu nietrafiony.

Czy mogę zwrócić lub wymienić w sklepie niegustowne ubranie, pierścionek, który się nam nie spodobał lub książkę, którą już mamy?I tak, i nie.

Zależne to jest od tego, czy zakupy były robione w zwykłym, stacjonarnym sklepie, czy sklepie internetowym.

Jeżeli zakup został dokonany w zwykłym sklepie, to zwrot nietrafionego towaru lub jego wymiana będzie zależała od dobrej woli sklepu. Gdy dba on o swoich klientów, to może się on zgodzić, ale nie jest to jego obowiązkiem.

Pamiętaj! Inaczej sprawa wygląda z zakupami na odległość (w sklepie internetowym, firmie wysyłkowej lub od akwizytora).

Jeżeli dokonaliśmy zakupu na odległość, to przysługuje nam wówczas co najmniej 7 dni roboczych w Unii Europejskiej (w naszym kraju - 10 dni kalendarzowych) na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny i ponoszenia dodatkowych opłat.

Pamiętaj! Termin liczony jest od dnia dostarczenia towaru lub od daty zawarcia umowy przy sprzedaży usług.

Gdy sklep nie poinformuje nas o możliwości zwrotu towaru w 10-dniowym terminie, to okres ten wydłuża się do trzech miesięcy. We wskazanym czasie wystarczy wysłać do sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy, no i oczywiście sam towar.

Obowiązkiem sprzedawcy jest zwrócenie pieniędzy w ciągu 30 dni (w tym koszty pierwotnej przesyłki, my płacimy tylko za odesłanie towaru).

Zwrot towaru kupionego na aukcji internetowej


Trochę inaczej wygląda to przy zakupie na aukcjach internetowych.

W tym przypadku prawo do zwrotu przysługuje nam tylko wtedy, gdy kupujemy coś od firmy lub sklepu internetowego, który wystawia swoje rzeczy w opcji "kup teraz", a gdy jest to aukcja z licytacją, którą my wygramy, to zakupów nie można zwrócić.

Podobnie rzecz ma się, gdy daną rzecz sprzedaje osoba prywatna - niezależnie od tego czy braliśmy udział w licytacji, czy skorzystaliśmy z opcji "kup teraz".


Jakich zakupów nie można odesłać?

Są to:
  • towary, które zostały wyprodukowane według życzenia konsumenta, wyraźnie dostosowane indywidualnie do potrzeb klienta;
  • towary, które z uwagi na swój charakter nie mogą być odesłane lub ulegają szybkiemu zepsuciu bądź maja krótki termin przydatności do użycia (głównie żywność);
  • płyt z nagraniami dźwiękowymi i filmowymi lub oprogramowania komputerowe, których opakowanie zostało naruszone przez konsumenta;
  • gazet, periodyków i czasopism.


Podobne wpisy:


Rozwód i alimenty - orzeczenia sądowe (2)

Rozwód i alimenty - orzeczenia sądowe (1)
Kto może odmówić zeznań w sądzie?
Nowe przepisy ubezpieczenia OC

poniedziałek, 26 grudnia 2011, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/01/10 23:39:24
Polska jest jeszcze daleko w tyle w porownaniu z innymi krajami w zachodniej Europie. W Anglii np. mozna w ciagu dwoch tygodni (minimum; czasami jest to 28 dni) oddac niemalze wszystko - bez podania przyczyny. Zmienilam zdanie i koniec, oddaja cala kwote bez zadawania pytan.
Ba, raz oddalam buty po 7 miesiacach, bo sie obcas zepsul i szewc powiedzial, ze nie uda sie tego naprawic - w sklepie oddali mi pieniadze bez zadnych problemow. Juz sobie wyobrazam taka sytuacje w Polsce - akurat!