Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Ile można dorobić na wcześniejszej emeryturze?


Dorabianie na wcześniejszej emeryturzeJeżeli ktoś przeszedł na wcześniejszą emeryturę, to do czasu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego ( kobieta - 60 lat, mężczyzna - 65 lat) nie może dorabiać, ile chcę, bo gdy jego dochody przekroczą limit ok. 2400 zł (70 % przeciętnego wynagrodzenia za pracę), ZUS zmniejszy jego świadczenie emerytalne o kwotę, która przekracza ten limit.

Jeśli zarobi więcej niż ok. 4500 zł (130 % średniej krajowej), to ZUS zawiesi mu wypłatę emerytury. Kwoty graniczne podawane są brutto i zmieniają się co kwartał.

Pamiętaj !
Nie każde wynagrodzenie spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie emerytury. Jeżeli będąc na wcześniejszej emeryturze podejmie się pracę na umowę o dzieło, to można to robić zupełnie spokojnie i bez żadnych ograniczeń. 


Skrupulatnie natomiast trzeba liczyć swoje zarobki na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej oraz wszystkich tych (zasada generalna) - od których trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne.

Pamiętaj! Emeryt, który podejmują dodatkową pracę, ma obowiązek powiadomić o tym ZUS.

W tym celu może złożyć w oddziale ZUS formularz Rw-73 lub po prostu wysłać zwykły list. Istotne jest podanie od kiedy podjęto dodatkową pracę, a także ile zarabia się brutto.

Trzeba pamiętać o tym obowiązku, bo gdy zostanie dopełniony i emeryt przekroczy któryś z progów, to gdy ZUS nie ograniczy w porę emerytury, będzie miał prawo zażądać zwrotu pobranych świadczeń tylko z ostatniego roku, a gdy nie zawiadomi się ZUS-u o dodatkowej pracy, to urzędnicy i tak dowiedzą się o niej z informacji przesyłanych przez pracodawcę.

Wtedy ZUS ma prawo rozliczyć emeryta z pobranej emerytury nie za ostatni rok, ale za ostatnie trzy lata.

Pamiętaj ! Emeryt musi rozliczyć się z ZUS-em z rocznych przychodów.

Składa w tym celu zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości zarobków w danym roku. Zaświadczenie może również być wysłane do ZUS-u przez pracodawcę. Należy zrobić to do końca lutego następnego roku.


Rozliczenie dochodów emeryta roczne lub miesięczne

Emeryt w zgłoszeniu do ZUS-u powinien zadeklarować czy z dodatkowych dochodów będzie rozlicza się co miesiąc, czy raz w roku.

Pamiętaj! Rozliczenie miesięczne jest bardziej korzystne dla osób, które mają stałe przychody.

Ci, którzy zarabiają nierównomiernie powinni wybrać roczny system rozliczeń, który polega na uśrednieniu zarobków. W tym przypadku ktoś, kto zarabia np. dodatkowo tysiąc złotych miesięcznie, a raz zarobi 5 tys. zł nie będzie miał w tym miesiącu wstrzymanej emerytury, bo przy rozliczeniu rocznym nie przekroczy bowiem granicznych progów.


Podobne wpisy:


Urlop ojcowski 2012

Wymiar urlopu macierzyńskiego 2012 r.
Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Składniki wynagrodzenia za pracę

czwartek, 01 grudnia 2011, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: