Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Dziedziczenie składek OFE


Czy składki OFE można dziedziczyć?Niewiele osób wie, że część opłacanych przez pracodawców składek emerytalnych podlega dziedziczeniu. Chodzi tutaj o wszystkie osoby, które objęła reforma emerytalna i należą do OFE (ponad 15 mln Polaków).

Pieniędzy zgromadzonych na kontach OFE zwykle nikt nie odbiera. Ale warto wiedzieć, ze sumy te nie przepadają i w każdej chwili spadkobiercy mają prawo wystąpić o ich wypłatę. Chodzi tutaj zarówno o pieniądze z OFE, jak i ZUS.


Zasady i procedury dziedziczenia składek emerytalnych


Składki emerytalne pracowników dzielone są na trzy części. Pierwsza część (12,22 %) wynagrodzenia brutto - jest wpłacana na indywidualne konto w ZUS-ie. Druga (2,3 %) wynagrodzenia trafia na konto w OFE, a trzecia część (5%) przesyłana jest na subkonto pracownika w ZUS-ie.

Pamiętaj! Pieniądze z podstawowego konta w ZUS-ie nie podlegają dziedziczeniu. Dziedziczone są składki, które są zgromadzone na subkoncie w ZUS-ie oraz te w OFE.

Osoba, które zapisuje się do OFE, podaje kto ma dostać w spadku jego składki. Tą dyspozycje można w każdej chwili zmienić. Gotowe formularze dostępne są na stronach internetowych OFE.
Dane, które podaje się w OFE będą także dotyczyć składek na subkoncie w ZUS-ie.

Pamiętaj! W razie braku takiej dyspozycji pieniądze wejdą w skład masy spadkowej i będą dziedziczone, jak reszta majątku.

Jeżeli chodzi o małżonków, to dziedziczą oni ustawowo połowę zgromadzonych na kontach emerytalnych pieniędzy zmarłego współmałżonka. Suma pieniędzy przekazywana jest na ich konto emerytalne w OFE oraz na subkonto w ZUS-ie, a reszta składek dzielona jest według dyspozycji.

Pamiętaj! ZUS powiadamia małżonków o tym, że odziedziczyli pieniądze.

Jeżeli chodzi o osoby, które były emerytami, to dziedziczyć można nie ich składki, ale tzw. wypłatę gwarantowaną, ale będzie to możliwe, gdy śmierć emeryta nastąpiła w ciągu trzech lat od dnia otrzymania pierwszego świadczenia.


Wypłata pieniędzy z OFE


Spadkobierca musi złożyć wniosek do OFE, które wypłaca pieniądze nie wcześniej niż przed upływem miesiąca, lecz nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dostarczenia wymaganych dokumentów.

OFE w ciągu 14 dni od dnia wypłaty musi zawiadomić o tym ZUS i podaje listę osób, które otrzymały pieniądze, a ZUS w ciągu 2 dni roboczych przesyła do osób zainteresowanych zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie podziału środków zewidencjonowanych na subkoncie.

W ciągu 3 miesięcy ZUS wypłaca środki zgromadzone na subkoncie zmarłego.

Podobne wpisy:

poniedziałek, 23 stycznia 2012, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/01/23 13:50:12
Bardzo ważna informacja, nie spodziewałem się, że tak to działa. Nie pamiętam czy posiadam taką dyspozycję w razie śmierci, muszę to posprawdzać. To samo dotyczy moich bliskich. Dzięki za czujność.
-
2012/02/28 13:29:44
Ta informacja jest bardzo ważna i mało kto o niej wie. Ja dzięki temu, że to u Ciebie wyczytałam wiedziałam jak gadać w Zusie. Miesiąc temu zmarł mój były mąż. Załatwiam w Zusie właśnie rentę dzieciom i jak powiedziałam o dziedziczeniu składek to nikt nie wiedział o czym mówię. Musze napisać pismo do samego prezesa do ustosunkowania się do tej sytuacji i konsultacji z prawnikami Zusu. Dopiero jak sprawdzą to dadzą mi odpowiedź. Teraz są takie czasy, że idąc coś załatwić trzeba znać się na prawie- i to w każdym dziale, medycynie, nowelizacjach przepisów. ..itd. Do OFE już się dodzwoniłam, zgłosiłam zgon telefonicznie w centrali funduszu i mam czekać 2 tygodnie na pismo od nich wyjaśniające co dalej i gdzie mam się udać.