Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Jak napisać skargę na lekarza?Skarga na lekarza i szpitalSpór o odszkodowanie za błędy medyczne może trwać latami. Obecnie można wykorzystać inną możliwość uzyskania zadośćuczynienia.

Od początku br. poszkodowany pacjent może złożyć wniosek o odszkodowanie do komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, które działają przy urzędach wojewódzkich. Można tam wziac druk lub ściągnąć ze strony internetowej i tam go złożyć.

Pacjent, który w szpitalu np. został zarażony chorobą, może uzyskać do 100 000 tys. zł odszkodowania.

Pamiętaj!
  • przy złożeniu wniosku wnosi się opłatę 200 zł na konto urzędu;
  • wniosek należy wnieść w ciągu 1 roku od dnia, gdy pacjent dowiedział się o krzywdzie, lecz dłużej niż w ciągu  3 lat od daty zdarzenia.Jak wypełnić wniosek?

Dane szpitala: oprócz adresu szpitala, od którego domagamy się odszkodowania, należy podać nazwę nadzorującego go ZOZ lub spółki. 

Czego dotyczy sprawa:  tutaj trzeba zaznaczyć, z jakiego powodu żąda się odszkodowania (zakażenie, uszkodzenie ciała, roztrój zdrowia, można żądać do 100 tys. zł, a gdy pacjent umrze, rodzina może żądać maksymalnie 300 tys. zł).

Dane spadkobierców: o odszkodowanie z powodu śmierci pacjenta występują spadkobiercy ustawowi (najbliższa rodzina - małżonek, dzieci, wnuki). Jedna z tych osób może reprezentować pozostałe. 

Uzasadnienie: najważniejsza cześć wniosku. Trzeba tutaj dokładnie opisać okoliczności, w jakich nastąpiło np. zakażenie, uszkodzenie ciał itd. 

Załączniki: wraz z wnioskiem trzeba złożyć dokumenty, które potwierdzą: zakażenie oraz koszty (wyniki badań, opinie lekarzy, rachunki za leczenie, rehabilitację, leki).

Pamiętaj! Jeżeli chcesz iść do sądu po odszkodowanie od szpitala, to będziesz musiał zapłacić 5% żądanej kwoty. Tak wiec jeżeli zażądasz 100 tys. zł, to opłata sądowa wyniesie 5 tys. zł. 


Podobne wpisy:

Co jest potrzebne do becikowego?

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu

Odroczenie spłaty kredytu

Najtańszy kredyt gotówkowy kalkulator

piątek, 20 kwietnia 2012, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: