Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Przepisy dla rowerzystów


Nowe zasady oświetlenia roweruOd 8 października br. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Dostosowuje ono wyposażenie roweru do oczekiwań rowerzystów.

Po pierwsze obecnie, nie trzeba mieć zamontowanego oświetlenia w ciągu dnia i za jego brak nie grozi już kara. Przepis ten nie dotyczy tylko (czerwonego) oświetlenia odblaskowego, które musi być zamontowane na stałe.

Oświetlenie przednie roweru może być, choć nie musi, migające (wcześniej migać mogła jedynie lampka z tyłu).

Poza tym rowerzysta ma prawo zamontować dowolną liczbę świateł pozycyjnych, przy czym obowiązkowo powinno być co najmniej jedno białe lub żółte selektywne, które widoczne jest z przodu oraz co najmniej jedno czerwone widoczne z tyłu.

Uwaga! Przepisy pozwalają na używanie opon z odblaskowym paskiem, które są coraz popularniejsze.

Od 1 styczna zmienią się zasady montowania oświetlenia roweru. Lampki przednie i tylne dęba mogły znajdować się nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż 150 cm na jezdnią. Teraz jest odpowiednio 35-90 cm.

Uwaga! na razie nie można wiec montować przednich lampek na kierownicy roweru, mimo że większość z nich do tego właśnie jest przystosowana.Podobne wpisy:


Preferencyjny kredyt studencki

Pieniądze z Unii Europejskiej

Opłaty za radio i telewizję

Jak długo trzymać rachunki?

piątek, 19 października 2012, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: