Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie emerytur - Prawo cywilne ...
Menu

Prawo cywilne i prawo karne w praktyce

Prawo cywilne, prawo karne - artykuły, porady, ciekawostki...

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie emerytur

prawocywilneikarne


Jak odzyskać niekonstytucyjnie zawieszoną emeryturę?Trybunał Konstytucyjny orzekła, ze przepisy, które w 2011 r. zmuszały do rozwiązania umowy o pracę osoby, które już wcześniej uzyskały prawo do emerytury, są niezgodne z Konstytucją RP.

Od 9 stycznia 2009 roku do 31 grudnia 2010 roku (po spełnieniu warunków) można było przechodzić na emeryturę oraz jednocześnie cały czas pracować. 1 stycznia 2011 r. zaczęły obowiązywać stare przepisy, które nakazują rozwiązanie umowy o pracę choćby na 1 dzień, by móc dostać świadczenie emerytalne.

Skoro się tego nie zrobiło, bo nie było takiego wymogu między 9.01.2009 r. a 31.12.2010 r. to trzeba było do końca września 2011 r. wybrać: emerytura lub praca na etacie.

Wiele osób nie chciało lub nie mogło odejść z pracy i wtedy ich emerytury zostały zawieszone.
  • Uwaga! Teraz Trybunał Konstytucyjny uznał, ze ta zmiana przepisów była niekonstytucyjna, bo prawo nie może działać wstecz, zabierać prawa nabyte itd.

No i co teraz?

Wyrok ten został opublikowany w dzienniku Ustaw z 22 listopada br. i właśnie od tego momentu można upominać się o swoje, czyli zwrot niesłusznie zawieszonych emerytury. 

W tym celu należy złożyć wniosek o odwieszenie emerytury i wypłatę zaległości.

Uwaga! Jeśli będą problemy, szczególnie z wypłatą przedtem zawieszonych świadczeń, to trzeba będzie upomnieć się o nie w sądzie (Izba Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego).

Jeżeli ktoś już kiedyś skarżył się do sądu na zawieszenie emerytury i przegrał, to teraz może w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (uwaga: liczy się data dziennika Ustaw, który je wydrukował, j.w.) wystąpić o wznowienie postępowania.

Pamiętaj! Należy to zrobić na podstawie art. 4011 kodeksu postępowania cywilnego.

Podsumowanie: wyrok dotyczy tej osoby, która przeszła na emeryturę między 9 stycznia 2009 roku a 31 grudnia 2010 roku, bez uprzedniego rozwiązania umowy o pracę, a potem cały czas pracowała i dlatego od 1 października 2011 roku ZUS zwiesił jej wypłatę emeryturyPodobne wpisy:

Emerytury w KRUS
Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?
Wniosek o wypłatę zaległego wynagrodzenia

Trzynasta pensja 2012

Zabudowa siedliskowa >

< Umowa najmu okazjonalnego mieszkania
Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [makela1] 178.180.140.24.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    No i co teraz TK wydał wyrok a ZUS jakoś nie kwapi się do odwieszenia emerytury czy wypłaty zaległych świadczeń .Czy jest jakiś termin którego ZUS powinien przestrzegać?jak długo trzeba czekać na odpowiedż .Złożyłam wniosek prawie 3 tygodnie temu i ,,,cisza.

  • prawocywilneikarne

    No trzeba się dowiadywać w ZUS.

    A jak będą problemy, to trzeba upominać w sądzie (Izba Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego)