Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Pożyczki pozabankowe online


Szybkie pożyczki onlineZasady odpowiedzialnego pożyczania pieniędzyJeżeli zamierzasz zaciągnąć pożyczkę lub kredyt musisz rozważyć kilka istotnych aspektów. Pożyczkę powinieneś przeznaczyć na cel, którego nie możesz sfinansować własnymi środkami, a jej wysokość dostosuj do swoich finansowych możliwości. Pożyczka nie może być traktowana jako regularne wsparcie twojego domowego budżetu, ponieważ pożyczanie pieniędzy w takim celu może skończyć się wpadnięcie w spiralę długów.


Jest to zobowiązanie, które wpływa na całą rodzinę. Członkowie Twojej rodziny powinni wiedzieć, w jakim celu ja zaciągasz oraz kiedy i na jakich warunkach spłacisz zaciągniętą pożyczkę.


Uwaga! Każda pożyczka powinna być spłacona wraz z określonymi w zawartej umowie kosztami (prowizja, oprocentowanie, dodatkowe opłaty).


Opóźnienia w spłacie pożyczki - konsekwencje


Jeżeli spóźnisz się ze spłatą rat zaciągniętej pożyczki, będziesz musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz konsekwencjami natury formalnoprawnej.


Uwaga! Zgodnie z umową pożyczki, instytucja pożyczająca pieniądze ma prawo naliczyć Ci dodatkowe opłaty wynikające z konieczności: wysyłania monitów oraz wezwań do zapłaty, windykacji, odsetek za zwłokę w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP.  


Dodatkowo musisz liczyć się z możliwością zgłoszenia opóźnień w spłaci do bazy dłużników. Ma ono utrudnić lub całkowicie uniemożliwić zaciągnięcie kredytu w przyszłości.

Zasady dotyczące przedłużenia pożyczki


Będziesz mógł wnioskować o wydłużenie okresu spłaty zaciągniętej pożyczki. Zwykle wiąże się to z koniecznością złożenia wniosku oraz dokonania dodatkowej płatności.

Uwaga! Wniosek o zmianę terminu spłaty musisz złożyć przed upływem terminu spłaty zobowiązania. 


Konsekwencje braku płatności


Jeżeli nie spłacisz swojego zobowiązania, to pożyczkodawca może podjąć działania, które maja na celu odzyskanie kwoty pożyczki wraz z dodatkowymi kosztami. 

Uwaga! Jedną z możliwości jest przekazanie pożyczki do windykacji.

Szybkich pożyczek gotówkowych (tzw. pożyczek pozabankowych) udziela się  na podstawie Kodeksu Cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. nr 16 poz. 93, z późn. zm.). Niektóre firmy pożyczkowe stosują się także do zapisów Ustawy o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2011 nr 126 poz. 715). W takiej sytuacji zostanie Ci przedstawiony formularz informacyjny właściwy dla kredytów konsumenckich.


RRSO oraz opłaty związane z udzieleniem pożyczki


RRSO jest odzwierciedleniem relacji pomiędzy całkowitymi kosztami, które poniesiesz, a kwotą otrzymanej pożyczki.

Uwaga! Definicja i sposób obliczania RRSO zawarta jest w ustawie o kredycie konsumenckim. Precyzuje ona szczegółowo jakie koszty są uwzględniane przy obliczaniu stopy.

Dzięki temu, że metodologia obliczania jest identyczna w każdym przypadku, RRSO stanowi obiektywne narzędzie, które umożliwia porównanie różnych ofert pożyczkowych. Zaciągając szybką pożyczkę musisz się liczyć z następującymi kosztami:

  • opłatą przygotowawczą,
  • opłatą związaną z wydłużeniem okresu spłaty pożyczki,
  • kosztami ubezpieczeń, opłatą rejestracyjną (zwykle jest to wpłata 1 grosza w celu zweryfikowania tożsamości),
  • kosztami windykacji (upomnienia, monity).
Podobne wpisy:

Poradnik prawny cz.46
Płatności internetowe

Co to jest kredyt odnawialny?

Całkowity koszt kredytu

piątek, 13 grudnia 2013, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: