Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Opłata za abonament rtv


Abonament RTVStawki opłat abonamentowychWysokość abonamentu RTV ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Obecnie stawki abonamentu RTV wynoszą: 5,90 zł miesięcznie za odbiornik radiowy oraz 19,30 zł za radio i telewizor.

Uwaga! Możemy liczyć na zniżki, jeśli zdecydujemy się na opłacenie abonamentu RTV za cały rok z góry. W br. roczny abonament za radio wyniesie 63,70 zł (7,10 zł mniej niż przy płatności comiesięcznej), a za telewizor - 208 zł,45 zł (o 23,15 zł mniej niż płacąc co miesiąc).

Zwolnienie z opłat abonamentu RTV


Abonamentu TV nie muszą płacić m.in.:

  • osoby niewidome, niesłyszące, inwalidzi I grupy, osoby, które są trwale niedolne do pracy, osoby po 75 r. życia, bezrobotne, pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, inwalidzi wojenni i wojskowi.

Uwaga! Odbiornik musi być na nie zarejestrowany.

Trzeba pamiętać o tym, że zwolnienie z opłat nie następuje automatycznie. Należy udać się na pocztę i złożyć wypełniony formularz (dostępny na miejscu) zwolnienia z opłat za używanie odbiorników RTV.

Wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV


Jeżeli przestałeś płacić abonament RTV, możesz się spodziewać wezwania do zapłaty nawet za kilka lat wstecz.

Uwaga! jeśli nie uregulujesz zaległości w terminie, to wtedy Poczta Polska ma prawo przekazać sprawę do urzędu skarbowego. Sprawą zajmie się poborca skarbowy (pracownik urzędu), który ma uprawnienia do ciągnienia zaległości z wynagrodzenia, emerytury, nadpłaty podatku, bez wcześniejszego skierowania sprawy do sądu. 


Jeśli nie jesteś w stanie zapłacić zaległości, możesz wystąpić o rozłożenie ich na raty lub umorzenie. Wniosek z prośbą należy wysłać na adres:

  • Departament Budżetu i Finansów w Biurze Krajowej rady Radiofonii i Telewizji, Skwer Kardynała S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa. 


Niezarejestrowany odbiornik RTV


Jeśli Twój odbiornik RTV (radio, telewizor) jest niezarejestrowany, to możesz być ukarany.

Uwaga! Wysokość kary jest równa 30-krotności miesięcznego abonamentu. 


Od 1 styczna br. kara wynosi:

  • za niezgłoszenie telewizora - 579 zł;
  • za niezgłoszenie radia - 177 zł.


Poczta Polska ma uprawnienia, by wysłać Ci do domu kontrolera, który spróbuje ustalić, czy w Twoim mieszkaniu znajduje się telewizor. Gdy kontroler zapuka do Twoich drzwi, ma obowiązek okazać legitymację służbową, upoważnienie do przeprowadzenia kontroli i na żądanie - dowód osobisty.

Uwaga! Możesz odmówić wpuszczenia kontrolera do mieszkania. Nie ma on prawa wejść też siłą. 


Ale trzeba pamiętać o tym, ze kontroler może zobaczyć działający telewizor... przez uchylone drzwi lub dowiedzieć się o nim od sąsiadów.


Przedawnienie abonamentu RTV


Zaległe opłaty abonamentu RTV przedawniają jak zaległości podatkowe, tj. po 5 latach od końca roku, w którym powstały. Pod koniec 2013 r. przedawniły się zaległości powstałe w 2008 r., a do końca 2014 r. - te z 2009 r.
Podobne wpisy:

Nowe zasady kredytów hipotecznych 2014r.
Poradnik prawny cz.66

Poradnik prawny cz.65

Poradnik prawny cz.64

czwartek, 23 stycznia 2014, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: