Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Indywidualne konto emerytalne

Konto emerytalne w ZUSDane o swoim koncie emerytalnym sprawdzisz w każdej jednostce ZUS albo przez internet po zalogowaniu na profilu ubezpieczonego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (jeśli masz uwierzytelnione konto).

Zasadniczym elementem reformy emerytalnej (miała miejsce w 1999 r.) jest to, że nasze składki emerytalne nie trafiają do jednego "zbiorczego worka" w ZUS, tylko na nasze indywidualne konta. To tzw. I filar emerytury. W 1999 r. powstały również Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) z kontami emerytalnymi - to II filar emerytalny.

Uwaga! Składki na ubezpieczenie emerytalne, które odprowadza za nas pracodawca są dzielone pomiędzy OFE i ZUS (ZUS cześć składki przekazuje do OFE).

Subkonto w ZUS


Oprócz tych dwóch kont emerytalny od 1 maja 2011 r. mamy jeszcze subkonto w ZUS, na które też trafia część składek.

Uwaga! Od roku możesz decydować, czy Twoje składki trafiają i do OFE i do ZUS czy tylko do ZUS. Jeśli zdecydowałeś się na pozostanie w OFE, obecnie Twoje składki dzielone są następująco: na Twoje konto w ZUS trafia 12,22% pensji, na subkonto - 4,38% pensji, na konto w OFE - 2,92% pensji.

Jeśli nie należysz do OFE, to na koncie w ZUS zapisywanych jest 12,22% wynagrodzenia, a na subkoncie - 7,3%.

Pismo z ZUS "Informacja o stanie konta ubezpieczonego"


W piśmie tym znajdziesz informacje o sumie składek emerytalnych zgromadzonych do końca 2012 roku, a oprócz tego są dane o składkach za lata 2013-2014 rozbite na poszczególne miesiące. W informacji na temat Twoje subkonta w ZUS jest zestawienie składek.

Tych, które powinien wpłacić pracodawca i tych, które rzeczywiście na Twoje konto wpłynęły. Tak samo przedstawione są składki na Twoim koncie w OFE.

Uwaga! To bardzo ważne informacje, bo od tego czy wszystkie składki wpłynęły i były w odpowiedniej wysokości zależy Twoje przyszłe świadczenie emerytalne. W razie nieprawidłowości poproś o wyjaśnienia pracowników ZUS. Możesz też złożyć reklamację w ZUS - po sprawdzeniu czy Twój pracodawca prawidłowo przekazuje do ZUS składki i dokumenty ubezpieczeniowe.


W piśmie jest też informacja o składkach przekazanych w ubiegłym roku z Twojego konta w OFE do ZUS. Było to spowodowane nowym przepisem, który nakazał OFE przenieść do ZUS 51,5% swoich aktywów (zgromadzone przez Ciebie pieniądze). Zostały one zapisane na Twoim subkoncie.

Uwaga! Jeżeli ukończyłeś 35 lat to dostałeś także dwie prognozy dotyczące wysokości przyszłej emerytury z I filaru, którą wyliczona na podstawie składek zgromadzonych na koncie w ZUS (w tej prognozie nie są brane pod uwagę składki z subkonta i OFE).


Informacje o składkach i ubezpieczeniu (zapisane na koncie i subkoncie emerytalnym w ZUS)


Historia Twojego ubezpieczenia w ZUS: okres i tytuł ubezpieczenia, podstawy wymiaru składek (kwoty, od których wyliczono składki), świadczenia (okres, liczba dni, kwota) oraz przerwy w ubezpieczeniu.

Informacje o wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne.

Dane o zwaloryzowanym kapitale początkowym (jeśli miałeś wyliczony).

Informacje o członkostwie w OFE oraz składkach należnych i przekazanych do OFE.Podobne wpisy:

Zmiany w emeryturach 2015 r.
Przejście na emeryturę
Umowa na okres próbny wzór
Prawo do zasiłku chorobowego

wtorek, 08 września 2015, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2015/09/09 14:13:13
Myślę, że dla wielu osób o wiele rozsądniejszym - chociaż trudnym - sposobem na jakąś emeryturę byłoby samodzielne odkładanie. Jeśli każdego miesiąca uda nam się odłożyć przynajmniej 500 złotych, to już po 10 latach mamy 60 000 zł. Zanim tyle uzbieramy składając w sposób tradycyjny minie na pewno więcej niż 10 lat.