Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Bezpłatne konta bankowe - zmiany w przepisach

Banki muszą oferować bezpłatne kontaBanki podwyższają opłaty. Aby ich uniknąć, możesz skorzystać z nowych przepisów, które weszły 8 lutego, dzięki którym każdy bank lub SKOK (oprócz Krajowej Kasy) muszą oferować bezpłatne konta osobiste - tzw. podstawowe rachunki płatnicze.

Uwaga! Musisz jednak spełniać jeden warunek. Nie możesz mieć innego rachunku osobistego polskiej walucie (banki mogą to bez problemu sprawdzić w centralnej informacji o rachunkach).

Nowe przepisy wprowadzono w odpowiedzi na dyrektywy unijna. Mają zachęcić te osoby, które nie mają konta osobistego wcale - by je założyły. A jest ich u nas w kraju niemało, bo co piąty Polak nie posiada konta bankowego - najczęściej dlatego, że obawia się wydatków z tym związanych.

Nie bez podstaw. Banki podwyższają różne opłaty. Jeśli masz konto, nic ni stoi na przeszkodzie, byś z niego zrezygnował i założył darmowy rachunek.


Bezpłatne konto bankowe


W ramach takiego rachunki podstawowe usługi są bezpłatne (o ile nie przekroczysz określonego przepisami limitu).

Uwaga! Jednak w praktyce będziesz pewnie płacił bankowi kilka złotych miesięcznie, bo ma on prawo pobierać opłaty za kartę płatniczą (trudno sobie wyobrazić, ze zrezygnujesz z karty, bo bez niej nie wypłacisz pieniędzy z bankomatu). Przy czym musisz pamiętać, ze w ramach tego konta nie są oferowane karty kredytowe. Ne można też korzystać z innych produktów kredytowych.


Bezpłatne jest prowadzenie rachunku, a także:

  • transakcje płatnicze (przelewy, polecenia zapłaty, zlecenia stałe);
  • do pięciu operacji miesięcznie (przy czym powinieneś mieć też możliwość dokonywania tych operacji droga elektroniczną);
  • wypłaty z bankomatów (jeśli jednak korzystasz z bankomatów, które nie należą do banku, darmowych będzie 5 wypłat w miesiącu).

Uwaga!
To ważne. Bank nie może uzależniać otwarcia Ci bezpłatnego konta od zawarcia z nim umowy o inny produkt bankowy lub też żądać jakichkolwiek wpłat na ten rachunek. Banki i SKOK-i mają obowiązek prowadzić podstawowe konta płatnicze wyłącznie z złotówkach, nie będzie wiec podstawowych kont walutowych.

Banki podwyższają opłaty

Od 1 lutego w Banku Pocztowym każda wypłata z bankomatów należących do banków BZ WBK i PKO BO będzie się wiązała  opłatą w kwocie 5 zł. Wypłaty z Planet Cash nadal będą bezpłatne.

Uwaga! Można wykupić usługę bezpłatnych wypłat z wszystkich bankomatów w całej Polsce i na świecie. Kosztuje ona 5 zł miesięcznie.


Również od 1 lutego mBank wprowadził prowizję 1,3 zł za wypłaty z bankomatów kwot poniżej 100 zł. Dotyczy to bankomatów mBanku, BZ WBK, sieci Euronet oraz Planet Cash.

Od 1 marca podwyżki czekają klientów banku Citi Handlowy, którzy mają CitiKonto. Opłata za kartę wzrośnie do 8 zł (teraz wynosi 6 zł miesięcznie). Podrożej też ( z 5 zł do 7 zł) opłaty za wypłaty z obcych bankomatów.


Podobne wpisy:

Poradnik prawny cz.274
Poradnik prawny cz.273
Świadczenie pielęgnacyjne 2017

Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV
 

czwartek, 09 lutego 2017, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: