Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Odwołanie darowizny wzór

Wzór odwołania darowiznyNajczęściej darowiznę przekazujemy bliskim - dzieciom, wnukom, rodzeństwu. Niestety, nie wszyscy potrafią docenić ten gest i zdarza się, ze po fakcie zachowują się wobec darczyńcy w sposób urągający wszelkim zasadom.

Uwaga! W takiej sytuacji prawo zezwala na odwołanie darowizny.

Zadeklarowałeś na piśmie lub ustnie ofiarowanie darowizny, ale nie doszło jeszcze do jej przekazania? Możesz wycofać się ze swojej decyzji, jeżeli Twój stan majątkowy uległ znacznemu pogorszeniu.

Przekazałeś już rzecz? W takim razie masz prawo wycofać się z decyzji tylko, gdy obdarowany zachował się wobec Ciebie rażąco niewdzięcznie. Np. odmówił pomocy z trudnych chwilach, znęcał się fizycznie i psychicznie nad Tobą lub kimś Ci bliskim.

Uwaga! Gdy mu wybaczysz, odwołanie darowizny nie będzie już możliwe. To ważne - nie możesz odwołać darowizny po upływie roku - licząc od dnia, w którym dowiedziałeś się o niewdzięczności osoby obdarowanej.

Cofnięcie darowizny


O zamiarze cofnięcia darowizny należy poinformować obdarowanego na piśmie, wskazując, w jakim terminie ma być zwrócona dana rzecz.

Uwaga! W przypadku darowanej nieruchomości trzeba sporządzić umowę o powrotne przeniesienie prawa własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa musi mieć formę aktu notarialnego.


Gdy obdarowany nie zastosuje się do wezwania i nie zwróci daru, pozostanie Ci wystąpienie na drogę sądową.

Uwaga! Również spadkobiercy darczyńcy mają prawo odwołać uczynioną przez niego darowiznę. Należy to zrobić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedzieli się o rażącej niewdzięczności obdarowanego wobec darczyńcy.


Odwołanie darowizny - wzór pisma


1 Odwołanie darowizny niewykonanej2. Odwołanie darowizny wykonanejPodobne wpisy:

Odrzucenie reklamacji
Upadłość konsumencka - zalety i wady
Odebranie darowizny

Ubezwłasnowolnienie osoby starszej

środa, 01 lutego 2017, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: