Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Poradnik prawny cz.288

Internetowe porady prawneJak nie dać się naciągnąć na "wróżkę"?Fałszywi wróżbici żerują na ludzkich obawach, bo w codziennym życiu powodów do zmartwień nam nie brakuje. Niemal każdy martwi się o przyszłość swoją, bliskich, pracę dzieci, naukę wnuka, zdrowie męża/żony, własne albo rodziców.

W pewnym momencie to napięcie staje się trudne do zniesienia i jeśli na ogół myślimy racjonalnie, w takich momentach stajemy się podatni na manipulację.

Tradycyjny sposób rozwiązywania problemów - leczenie, praca, czekanie na efekty - jest po prostu trudny, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy sami niewiele możemy zrobić. A ogłoszenia wróżbitów (np. "Życie zaskakuje na każdego dnia. Moje karty pomogą odkryć, co Cię czeka"), zachęcające do skorzystania z ich rad, wydają się idealnie dopasowane do życiowej sytuacji.

Pod wpływem zmartwień i emocji nie zauważamy, że te ogłoszenia pasują do każdego i wydaje nam się, ze skoro reklama czy SMS trafiły dokładnie w nas problem, coś w tym musi być.

Uwaga! To zwykły chwyt psychologiczny: każdy z nas bywa zmęczony, chory, ma jakieś kłopoty i oszuści na tym bazują. A kiedy do nich trafisz, potrafią sprawić, by nie skończyło się na jednej wizycie. I nie dzięki swojej tajemnej wiedzy - po prostu są świetnymi psychologami.

Jak oszukują "wróżki"?

Odwrócenie klątwy


Przekonują Cię, że Twoje niepowodzenia czy choroba są efektem czyjegoś działania i proponują pomoc: "Ktoś źle Ci życzy... Widzę kobietę, z jasnymi włosami (lub ciemnymi), ona Ci zazdrości". Wierzysz - bo przecież każdy z nas ma w swoim otoczeniu znajomą blondynkę lub brunetkę, której życzliwości nie jest pewny...

Szczęście dla Ciebie i bliskich


Zapewnią rytuały, które na pierwszy rzut oka wydadzą Ci się sensowne: "wystarczy wyrzucić z pamięci i z domu wszystko, co kojarzy się ze złym zdarzeniem". Często wróżki proponują kupno gotowych "rytuałów". Na za 50 zł...

Oczyszczenie karmiczne


To pozbycie się złych myśli, negatywnych emocji: "zapach i światło świec poświęconych w Asyżu oczyści Twoją duszę". Oczywiście musisz za to zapłacić...

Uwolnienie od złej energii


Przy pomocy skomplikowanych zabiegów, które można wykonać tylko u wróżki: "wspomnienie, które Cię prześladuje, zaburza twoją aurę".

Każdy z nas ma jakieś przykre wspomnienia...

Poznanie przyszłości


Zwykle jest ona zła, ale dzięki wróżce możesz odmienić los: "widzę wypadek. To ktoś bardzo Ci bliski. Podaruj mężowi/żonie (synowi, córce, bratu) medalik ze św. Krzysztofem"... oczywiście takie medalik wróżka ma na sprzedaż.

Osobista wizyta u wróżki


W gabinecie ezoterycznym


Atmosfera tajemniczości (przyciemnione światła, świece, pluszowe kotary, zapach kadzideł) onieśmielają. Wróżka dba o przyjacielską atmosferę: "Kochany/Kochana wiedziałam, że przyjdziesz, widziałam to w kartach, czekałam na Ciebie".

Uwaga! Prawie nikt nie przychodzi do wróżki pod wpływem impulsu, taka myśl rodzi się w naszych głowach wcześniej, ale kiedy to słyszysz, wróżka natychmiast staje się wiarygodna.


W gabinecie medycyny naturalnej


Słyszysz, że fizycy kwantowi potwierdzają, że człowiek ma energię taką jak wszechświat, składa się z tych samym atomów. Wprawdzie nie rozumiesz naukowych pojęć (bo kto rozumie fizykę kwantową?), ale wierzysz, skoro "nauka to potwierdza".

W gabinecie wróżki "od aniołów i świętych"


Twoje zaufanie wzbudza portret Jana Pawła II, figury świętych i aniołów. Wróżka podczas przepowiadania przyszłości czy zdejmowania klątwy prosi ich o pomoc. Jeżeli jesteś osobom głęboko wierzącą, przekonuje Cię. Przecież wiesz, że modlitwa ma wielką moc.

SMS-y i infolinie wróżbiarskie


Wróżba jest łatwo dostępna, tania (SMS za kilka złotych) i nie musisz wychodzić z domu. Oszuści kupują całe bazy danych (często nielegalnie) lub po prostu wybierają numery losowo. I wysyłają SMS-y z ofertą "przepowiedni specjalnie dla Ciebie" (stosując te same chwyty co wróżki).

Pierwszy SMS nie kosztuje dużo lub jest za darmo - wysyłasz :bo co Ci szkodzi". W odpowiedzi dostajesz pogróżkę "ktoś źle Ci życzy" lub zapowiedź szczęścia, np. wygranej... I apel: nie zwlekaj, wyślij SMS na nr..., odpowiemy na Twoje pytania.

Wysyłasz kolejne SMS-y z odpowiedziami na kolejne pytania: o płeć, datę urodzenia itp. Zanim się spostrzeżesz, wysyłasz wiele SMS-ów, za które zapłacisz nawet kilkadziesiąt złotych.

Na infolinię musisz zadzwonić sam (często zachęca do tego SMS). Połączenie odbiera automat i masz całą serię poleceń: "Jeśli chcesz się dowiedzieć, co Cię czeka, wciśnij 1...". Czekasz, gra muzyka, potem masz kolejne polecenie... Poleceń jest wiele i są tak skonstruowane, że łatwo się pomylić, a wtedy wracasz do głównego menu i... zaczynasz od nowa.

Uwaga! Chodzi o to, byś jak najdłużej był na linii, bo minuta połączenia kosztuje 5-8 złotych, a rozmowa może trwać nawet 40 minut...

Jak odróżnić wróżbitę od oszusta?


Osoby na poważnie zajmujące się ezoteryką (m.in. wróżenie z kart tarota, numerologia albo stawianie horoskopów) prawie nigdy nie ogłaszają się "na słupach". Z ulicy trafić do nich trudno.

Uwaga! Numer telefonu i adres dostaje się zazwyczaj z polecenia.


Osoba, która faktycznie potrafi wyczuć emocje, czy obawy choroby, nie straszy! Raczej poleci wizytę u lekarza.

Tarot uważany jest za jedną z najtrudniejszych i najpoważniejszych sztuk wróżbiarskich. Wymaga przestrzegania zasad. Nie wolno stawiać go częściej niż raz w roku i prawdziwy tarocista nie zaproponuje kolejnej wizyty za tydzień czy za miesiąc.

Podobne wpisy:

Poradnik prawny cz.287
Dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny
Poradnik prawny cz.286

Poradnik prawny cz.285

poniedziałek, 20 marca 2017, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: