Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Poradnik prawny cz.293

Internetowe porady prawneZmiany w alimentachW naszym kraju panuje ogólne przyzwolenie na to, by nie płacić alimentów, np. pracodawcy wypłacają część wynagrodzenia pod stołem, by komornik nie mógł ściągnąć długów alimentacyjnych. Nawet osoby publiczne nie są bez winy i uchylają się od płacenia na dzieci.

Ktoś, kto nie płacić alimentów okrada własne dziecko. A rodzic wychowujący dziecko często jest bezradny, zwłaszcza gdy nie spełnia kryterium dochodowego, by dostać świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

Uwaga! Jeśli ktoś uchyla się od płacenia alimentów, można to zgłosić do prokuratury, ale niestety, takie sprawy najczęściej są umarzane, bo przepisy Kodeksu karnego (art. 209 § 1) są nieprecyzyjne. Mówią one o tym, że "kto uporczywie uchyla się od [...] obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do alt dwóch".  Kluczowe jest tu stwierdzenie "uporczywie uchyla się"

Dla przykładu: ojciec od miesięcy nie płaci na dziecko i ma już 8 tys. zł zaległych alimentów. W końcu, obawiając się grzywny lub więzienia zapłaci np. 50 zł. Prokuratura stwierdza wówczas, ze nie ma mowy o tym "uporczywym uchylaniu się" i umarza sprawę.
 

Alimenty - nowe przepisy


Niebawem (być może jeszcze przed wakacjami) - ma się to zmienić. Za zmianami w prawie karnym głosowali niemal wszyscy posłowie (1 był przeciw a 5 wstrzymało się od głosu).

Na czym mają polegać nowe przepisy?


Osobom, których łączna wysokość zaległości alimentacyjnych wyniesie równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych (najczęściej miesięcznych) ma grozić do roku więzienia.

Uwaga! To jest obiektywne kryterium - w przeciwieństwie do opisywanego "uporczywego uchylania się". Co więcej - rodzicowi, który przez to, że nie płaci alimentów i naraża dziecko na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, będzie grozić kara 2 lat więzienia.


Odpada w tym przypadku argument, że przecież jeśli ktoś idzie do więzienia, tym bardziej nie będzie płacił alimentów, bo zostanie bez pracy. W przypadku dłużników alimentacyjnych może być bowiem stosowany dozór elektroniczny, który pozwala na wykonywanie pracy.


Jeśli dłużnik alimentacyjny zapłaci, uniknie kary...


Nowe przepisy przewidują, że dłużnicy alimentacyjni będą mieli możliwość uniknięcia akry, jeśli dobrowolnie wyrównają wszystkie zaległości.

Uwaga! Według nowelizacji Kodeksu karnego, nie będzie podlegał karze sprawca uchylający się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego, jeśli "nie później niż przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty. Tak więc bardzo jasno jest powiedziane - jeśli rodzic zapłaci zaległe alimenty w ciągu 30 dni - nie pójdzie do więzienia.

Podobne wpisy:

Rehabilitacja z NFZ
Dziedziczenie mieszkania spółdzielczego lokatorskiego

Odszkodowania za błędy medyczne

Poradnik prawny cz.292
 

środa, 19 kwietnia 2017, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: