Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Zasiłki opiekuńcze nad osobami starszymi

7 sposobów uzyskania zasiłków i dodatków dla osób starszychStarsi, chorzy i kombatanci mogą liczyć na pomoc z gminy, zwolnienie z płacenia abonamentu i inne ulgi. Sprawdź, do jakich dodatków mają prawo.

Zasiłek celowy na leki i opałJeśli brakuje Ci pieniędzy na leki, opał, ubrania, jedzenie, możesz wystąpić o zasiłek celowy do gminnego lub miejskiego ośrodka pomocy społecznej.

Uwaga! Wysokość zasiłku celowego zależy od możliwości finansowych gminy.

Gdy nie masz za co dojechać do lekarza lub na rehabilitację, poproś w gminie o tzw. bilet socjalny na środki komunikacji miejskiej.


Zasiłek stały


Osoby niezdolne do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności mają prawo do uzyskania stałego zasiłku, który wynosi nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 604 zł miesięcznie pod warunkiem, ze dochód osoby samotnej nie przekracza 634 zł miesięcznie, a żyjącej w rodzinie - 514 zł.

Uwaga! Starający się o zasiłek z racji wieku muszą mieć ustalone prawo do emerytury.


Zasiłek okresowy


W oczekiwaniu na przyznanie emerytury lub renty albo w przypadku niepełnosprawności lub długotrwałej choroby możesz się starać o zasiłek okresowy, którego wysokość to co co najmniej 50% różnicy między kryterium dochodowym (634 zł albo 514 zl) a dochodem osoby samotnej lub żyjącej w rodzinie.

Uwaga! Zasiłek okresowy nie może być niższy niż 20 zł i nie wyższy niż 418 zł miesięcznie.

Zasiłek pielęgnacyjny


Niepełnosprawne lub osoby starsze, które nie radzą sobie same w codziennym życiu, mają prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, który wynosi 153 zł i przyznawany jest na wniosek, który należy złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej.

Uwaga! Do zasiłku pielęgnacyjnego nie mają prawa ci, którzy przebywają w placówce zapewniającej całodobowe utrzymanie lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny w ZUS.

Zwolnienie z płacenia abonamentu RTV


Abonamentu RTV nie płacą osoby po 75. roku życia, których emerytura nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia. Z opłat zwolnieni są też inwalidzi wojenni i wojskowi, niewidomi oraz ci, którym przyznano świadczenie lub zasiłek przedemerytalny.

Dodatki kombatanckie


Od 1 marca 2017 r. osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych, powstaniach narodowych itp., mają prawo do dodatku kombatanckiego, który wynosi 209,59 zł. Spis uprawnionych znajduje się w ustawie kombatanckiej.

Dodatek otrzymają ci, którzy pobierają emeryturę lub rentę i mają zaświadczenie wydane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Świadczenie dla działaczy opozycji


Od marca wzrosła kwota świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej i represjonowanych z powodów politycznych. Wynosi ona obecnie 402,72 zł.

Status działacza opozycji musi potwierdzić Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a prezes IPN zaświadczyć, że starający się nie był tajnym współpracownikiem SB. 

Podobne wpisy:

Poradnik prawny cz.297
Wniosek na dowód osobisty druk
Jak znaleźć tani hotel?
Poradnik prawny cz.296 

środa, 10 maja 2017, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: