Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Poradnik prawny cz.305

Internetowe porady prawneGdy minął termin odstąpienia od umowyNa odstąpienie od umowy zawartej u Ciebie w domu lub np. przez telefon masz tylko 14 dni. Natomiast rachunek otrzymujesz dopiero po miesiącu. Czasem dopiero wtedy dowiadujesz się, ze umowa (wbrew zapewnień sprzedawcy) jest dla Ciebie niekorzystna.

Uwaga! Nawet, gdy jest już zbyt późno, żeby od niej odstąpić, prawo nadal Cię chroni. Wystarczy proste oświadczenie, że wprowadzono Cię w błąd.

Kiedy możesz powołać się na błąd?


Gdy jest oczywiste, ze nie podpisałbyś umowy wiedząc, że zapłacisz więcej, lub że wcale nie musisz jej podpisywać. Zrobiłeś to tylko dlatego, że sprzedawca:

  • zapewniał, że po jej podpisaniu będziesz płacił za rachunki mniej niż dotąd;
  • np. gdy umowa była na nazwisko osoby zmarłej informował, że trzeba szybko podpisać nową, bo grozi Ci kara - to nieprawda;
  • twierdził, że zmieniła się taryfa i jeśli nie podpiszesz nowej umowy, odetną Ci np. prąd.

Uwaga! Nie możesz powołać się na błąd wynikający z tego, że nie przeczytałeś informacji lub treści umowy przed jej podpisaniem.

Co możesz zrobić?


Złóż oświadczenie, że uchylasz się od skutków umowy zawartej na skutek błędu wywołanego przez sprzedawcę.

Uwaga! Należy to zrobić w ciągu roku od dnia, gdy odkryjesz, że wprowadzono Cię w błąd (np. otrzymania wyższego rachunku, niż zapewniał sprzedawca).


Po złożeniu oświadczenia umowa przestaje obowiązywać (znajdź nowego dostawcę energii elektrycznej, internetu lub operatora telefonicznego). Nic więcej nie musisz robić.

Uwaga! Firma nie może już wystawić Ci faktur. Nie może też naliczyć Ci kary za rozwiązanie umowy, bo złożyłeś oświadczenie o uchyleniu się od jej skutków, a to zupełnie co innego.


Firmy na ogół przyjmują takie oświadczenie. Gdybyś jednak nadal dostawał faktury, zadzwoń o poradę na infolinię konsumencką UOKiK 22 290 89 16, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.


Jak napisać oświadczenie o uchyleniu się od skutków umowy?


Miejsce i data
sporządzenia wniosku

Nazwa i adres firmy,
której pracownik
wprowadził Cię w błąd

Imię i Nazwisko
adres korespondencji,
możesz podać także numer telefonu

Umowa nr........


Oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu


1. Niniejszym w imieniu własnym oświadczam, ze na podstawie art. 84 kodeksu cywilnego uchylam się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego w dniu...., polegającego na zawarciu umowy na usługę (nazwa usługi, np. dostawę energii elektrycznej) z firmą (nazwa firmy).

2. Oświadczam, że podpisując umowę działałem pod wpływem błędnego przeświadczenia (np., że: zawierana umowa wpłynie na obniżenie kosztów dostawy energii elektrycznej/mam obowiązek jej zawarcia, gdyż nastąpiła zmiana taryfy/muszę podpisać umowę na siebie, żeby nie płacić kary). 

3. W błąd zostałem wprowadzony przez akwizytora/sprzedawcę, który zapewniał mnie, że (np. umowa jest dla mnie korzystna i będę płacić niższe rachunki/muszę ją podpisać). Tym samym błąd został wywołany przez osobę, której składałem oświadczenie. Gdyby nie błąd, nie podpisałbym umowy, gdyż jest ona dla mnie zdecydowanie niekorzystna.

4. Roczny termin na złożenie oświadczenia został dochowany (błąd wykryłem w dniu....)

Własnoręczny podpis


Uwaga! Oświadczenie wyślij litem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Zachowaj potwierdzenia.

czwartek, 06 lipca 2017, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: