Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Psycholog NFZ

Psycholog na NFZWizyta u psychologa jest refundowana przez NFZ. Wystarczy skierowanie od internisty. Poproś o nie, gdy dokucza Ci mocno samotność.

W czym pomoże psycholog?Spotkania z psychologiem pomagają poczuć się pewniej i lepiej radzić sobie z trudnościami. Już sama możliwość szczerej rozmowy o tym, co Cie trapi, przynosi znaczną ulgę.

Psycholog pomoże też opanować umiejętności, których może Cu brakować, np. radzenia sobie ze złością czy smutkiem.

Uwaga! Każdy, kto boryka się z samotnością, smutkiem po śmierci bliskich osób, czy kłopotami rodzinnymi, może złościć się o pomoc do psychologa.

Jak można zapisać się do psychologa?


Tak jak każdego specjalisty, potrzebne jest tylko skierowanie od lekarza internisty. Lekarz może je wypisać także na Twoją prośbę.  Nie obowiązuje rejonizacja, wiec sam możesz wybrać, z której poradni skorzystasz.

Uwaga! Czas oczekiwania na pierwszą wizytę u psychologa w małych miejscowościach wynosi około miesiąca, w dużych miastach jest dłuższy - ponad cztery miesiące.


Jak wygląda leczenie u psychologa?


Psycholog nie przepisuje leków. Terapia polega przede wszystkim na rozmowie. Na pierwsze spotkanie zabierz wyniki badań i informację o przyjmowanych lekach. Niektóre z nich wpływają na nasz nastrój, więc dobrze, żeby terapeuta o nich wiedział.

Na pierwszym spotkaniu zostanie ustalony plan terapii. Może to być seria kilku spotkań, psychoterapia (trwa przynajmniej kilka miesięcy) lub terapia grupowa.

Jak znaleźć psychologa?


Psycholodzy NFZ przyjmują nieodpłatnie w tzw. Zespołach Poradni Specjalistycznych lub w Poradniach Zdrowia Psychicznego. Kontrakty z NFZ maja również gabinety prywatne.

Uwaga! Żeby znaleźć psychologa przyjmującego w Twojej okolicy skontaktuj się z infolinią wojewódzkiego oddziału NFZ. Numer znajdziesz na stronie internetowej NFZ. Na infolinii NFZ 800 392 976 możesz poprosić o telefon do rejestracji i adres.


Czas oczekiwania do konkretnej placówki sprawdzisz na tzw. telefonicznej infolinii kolejkowej NFZ (numery także na stronie internetowej NFZ).

Dane adresowe placówek, w których przyjmują psycholodzy, znajdziesz również na stronie internetowej NFZ.

Uwaga! Bezpłatną pomoc psychologa możesz otrzymać również w tzw. Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Psycholodzy przyjmują również w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie.

Podobne wpisy:

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej
Zmiany w prawie administracyjnym

Poradnik prawny cz.304

Poradnik prawny cz.303 

niedziela, 02 lipca 2017, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: