Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Wyłudzenie pieniędzy

Wyłudzenie pieniędzy na pożyczkęWielu oszustów żeruje na ufności, chęci pomocy i dobrym sercu osób w dojrzałym lub starszym wieku. Oto jakich sytuacji musisz się wystrzegać.

Wyłudzenie na litośćDo Twoich drzwi puka obcy człowiek. Jest zakłopotany i wygląda, jakby dręczył go jakiś problem. Mówi, że zna Cię "z widzenia". Po chwili zaczyna płakać i prosić o pożyczenie pieniędzy na leczenie chorej mamy albo dziecka. Obiecuje, ze pożyczone pieniądze szybko zwróci, pokazuje dowód osobisty i nalega, by spisać jego dane.

Jak się bronić przed wyłudzeniem na litość?


Powiedz, że nie masz pieniędzy. Jeśli człowiek, który o nie prosi jest zbyt natarczywy - zakończ rozmowę i wyproś go z domu.

Zamknij drzwi. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub podejrzenia, zadzwoń na policję i opisz sytuację.

Jeśli mimo wszystko masz przeczucie, że nie jest to oszust, koniecznie zadbaj, aby po pożyczce został jakiś ślad, komu ją dałeś. Poproś o numer konta i obiecaj, że wpłacisz jakąś sumę, albo zawołaj kogoś zaufanego, aby widział jak przekazujesz pieniądze.

Jeśli o pożyczkę prosi ktoś, kto zamierza ją oddać, nie powinno być z tym żadnego problemu. Jeśli pożyczyłeś, a nie możesz doprosić się zwrotu, zwróć się do prawnika.

Uwaga! Dowód osobisty, który Ci pokazano jest fałszywy. Oszuści jednego dnia odwiedzają kilkadziesiąt mieszkań lub domów i powtarzają tę samą prośbę.  Nawet jeśli tylko w co piątym uda im się "pożyczyć" sto złotych, mają poważny zarobek. Nie zamierzają oddawać pieniędzy. W tej samej okolicy już się nie pojawiają, a swoich ofiar szukają na nowym osiedlu.


Wyłudzenie na nieuczciwego pośrednika


Podczas załatwiania formalności nieuczciwy pośrednik załatwiający prawdziwą pożyczkę wpisuje do umowy wyższa kwotę. Liczy na to, że masz kłopoty ze wzrokiem i tego nie zauważysz albo nie przeczytasz umowy przed podpisaniem.

Będziesz teraz spłacał raty w wyznaczonej kwocie. O tym, że zostałeś naciągnięty, dowiadujesz się dopiero wtedy, kiedy okazuje się, ze musisz spłacać pożyczkę dłużej niż obiecywał pośrednik.

Jak się bronić przed wyłudzeniem ma nieuczciwego pośrednika?


Przede wszystkim dokładnie czytaj umowy. Nim cokolwiek podpiszesz, zapoznaj się z ze wszystkim warunkami spłaty i sprawdź, czy w formularzu wszystkie dane (kwota pożyczki, liczba i wysokość rat) zgadzają się z tym, no co umówiłeś się z pośrednikiem.

Uwaga! Umowy często konstruuje się w taki sposób, by zniechęcić do czytania (drobny druk, dużo specjalistycznych terminów). Nie możesz się spieszyć. Oszust liczy właśnie na to, że ilość materiału do przeczytania Cię zniechęci i podpiszesz wszystko, co będzie chciał. Zwracaj szczególną uwagę na cyfry i wymieniane kwoty, bo to one są najważniejsze.


Wyłudzenie na hipotekę


W prasie, internecie czy na tablicach ogłoszeniowych zamieszczają swoje oferty firmy, które załatwiają pożyczki, a jako zabezpieczenia finansowego wymagają przedstawienia aktu własności nieruchomości (dom, mieszkanie, działka itp.). Ogłoszenie zawiera numer kontaktowy.

Naciągacze w ogłoszeniach podkreślają, ze ich oferta skierowana jest do osób o niskich dochodach, zwłaszcza emerytów i rencistów, którzy mogą mieć kłopoty z uzyskaniem pożyczki w banku.

Przedstawiciel takiej firmy przyjeżdża do Twojego domu, spisuje dane z aktu notarialnego lub robi ksero. Załatwia wszystkie formalności, bez problemu otrzymujesz pieniądze.

A po fakcie.... okazuje się, że tak naprawdę sprzedałeś swoje mieszkanie lub dom.

Jak się bronić przed wyłudzeniem na hipotekę?


Jeśli przedstawiciel firmy twierdzi, że musisz podpisać dokument u notariusza - zrezygnuj z pożyczki, bo ten dokument to może być przekazanie praw własności mieszkania lub domu.

W razie wątpliwości skorzystaj z bezpłatnej porady eksperta w biurze Rzecznika Finansowego: tel. 22 333 73 25, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

Uwaga! W ten sposób działa mafia mieszkaniowa. Często jej członkowie działają wspólnie z notariuszem, który doskonale o wszystkim wie i jest przez nich opłacany.


Wyłudzenie na okazje


Firmy, które udzielają szybkich pożyczek ogłaszają się wszędzie - w prasie, w internecie, na tablicach ogłoszeniowych. Kuszą "gotówką dostępną od ręki".

Proponują pożyczki na promocyjnych warunkach (małe odsetki), a tymczasem w umowa zawiera klauzule dodatkowe bardzo niekorzystne dla klienta. Informacje o dodatkowych kosztach itp.

Jak się bronić przed wyłudzeniem na okazję?


Musisz dokładnie zapoznać się z umową. zadawaj pytania i proś o wyjaśnienia zawartych w umowie terminów, których nie rozumiesz.

Uwaga! Nie daj się zwieść zapewnieniom, że musisz podjąć decyzję dziś, bo jutro promocja się kończy. Oszust mówi to codziennie, każdemu, kto potrzebuje pieniądze.


Wyłudzenie na przedłużenie terminu spłat


Dostajesz pożyczkę z niskimi odsetkami o krótkim terminem spłat. Kilka dni przed terminem spłacenia kolejnej raty sprzedawca dzwoni lub wysyła SMS-a, że możesz przedłużyć termin spłaty.

W takiej sytuacji nie zaglądasz do umowy, a właśnie tam jest zapis, że takie opóźnienie pociąga za sobą znaczne opłaty dodatkowe.

Jak się bronić przed wyłudzeniem na przedłożenie terminu spłat?


Zawsze pytaj, jakie są dodatkowe koszty przedłużenia spłat. Dokładnie zapoznaj się z umową, a zwłaszcza z częściami napisanymi drobnym drukiem.

Jeśli wziąłeś chwilówkę na atrakcyjnych warunkach, zrób wszystko, by spłacić ją w terminie.

Uwaga! Umowy bywają napisane mętnie, z użyciem dużej ilości terminów prawniczych. Kiedy masz podpisać umowę, poproś o pomoc kogoś z rodziny lub zaufanych znajomych. Jest szansa, że zauważy coś, co Tobie umknęło.

Jak walczyć o swoje pieniądze?


Jeśli nie wiesz jak odzyskać pożyczone pieniądze, poszukaj w okolicy bezpłatnych porad prawnych (informacje o nich powinny być dostępne w urzędzie gminy) i skonsultuj się z prawnikiem, który za darmo pomoże napisać pozew albo pismo do wierzyciela.

W przypadku gdy podżyrowałeś kredyt lub pożyczkę, nie oznacza to, że Twoje pieniądze przepadły. Także w i tej sytuacji masz prawo domagania się od pożyczkobiorcy zwrotu wpłaconej kwoty i możesz skorzystać z darmowej pomocy prawnika.

Podobne wpisy:

Opóźnienie lotu odszkodowanie
Rachunek za telefon

Dofinansowanie do czynszu
Poradnia dietetyczna NFZ 

środa, 06 września 2017, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: