Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Oszczędzanie energii w domu


Oszczędzanie energii elektrycznej w domuRachunki za energię elektryczną to poważna pozycja w domowym budżecie. Ale dzięki rozsądnemu korzystaniu z energii możesz płacić mniej!

Oszczędzanie energii: zgaś światłoNa oświetlenie domu zużywany 20% energii elektrycznej wykorzystywanej w gospodarstwie domowym. To spory wydatek. Możesz go zmniejszyć dzięki wymianie zwykłych żarówek na energooszczędne, np. LED, które pobierają bardzo mało energii elektrycznej.

Ale to nie jedyna możliwość oszczędzania. Znacząco obniżysz rachunki za energię elektryczną, zmieniając nawyki. Zgaś światło tam, gdzie Cię nie ma. Wyłącz telewizor, jeśli nikt nie ogląda programu. Nie zostawiaj na tzw. czuwaniu urządzeń, z których nikt z domowników nie korzysta.

Oszczędzanie energii: druga taryfa


Większość osób korzysta z jednostrefowej taryfy G11.

Uwaga! Istnieje też dwustrefowa G12, dzięki której możesz płacić za energię elektryczną 30-40% mniej w określonych przez dostawcę godzinach. 


Niższa stawka obowiązuje wieczorem (najczęściej między 22.00 a 6.00) oraz w ciągu dnia (zwykle między 13.00 a 15.00). Przejście na G12 opłaca się tylko wtedy, gdy korzystasz z urządzeń elektrycznych głównie w godzinach obowiązywania niższej taryfy.

Wniosek o zmianę należy złożyć u swojego operatora systemu dystrybucyjnego. Kontakt znajdziesz na fakturze za energię elektryczną.

Uwaga! Przy zmianie taryfy na G12 zwróć uwagę na pozostałe opłaty, które mogą wpłynąć na Twoje rachunki.


Oszczędzanie energii: oszczędne programy


Pamiętaj, że nowoczesne urządzenia, takie jak pralka czy zmywarka, mają wiele programów. Korzystaj z nich.

Talerze i kubki po śniadaniu lub kolacji nie wymagają długiego, intensywnego mycia.  Wystarczy uruchomić półgodzinny program zmywarki. Podobnie z praniem. Ubrania, które miałeś na sobie raz lub dwa, nie muszą być prane przez dwie godziny. Krótki, 30-minutowy program wystarczy, aby je odświeżyć.

Zużycie energii elektrycznej będzie wtedy o 40% mniejsze niż przy długim cyklu prania.

Oszczędzanie energii: zrezygnuj z prasowania


Używanie żelazka przez dziesięć godzin miesięcznie kosztuje ok. 15 zł. Rocznie zapłacisz wiec za prasowanie ok. 180 zł. Jeśli pralka ma program: mniej zagnieceń, korzystaj z niego i zrezygnuj z prasowania takich rzeczy, jak pościel, bielizna, trykotowe koszulki czy pidżamy.

Również zwykła pralka może prać bez zagnieceń. Wystarczy zmniejszyć prędkość wirowania do 600 lub 400 obrotów na minutę.

Oszczędzanie energii: rozmrażaj powoli


Zaoszczędzić możesz nawet na rozmrażaniu produktów spożywczych. Jeśli poprzedniego dnia wieczorem przełożysz je z zamrażarki do lodówki, obniżą w niej temperaturę i będzie pobierane mniej energii elektrycznej.

Produkty przechowywane w lodówce umieść w pojemnikach z przykrywką, Zmniejszysz w ten sposób ich parowanie, poziom wilgotności w komorze chłodniczej i, co się z tym wiąże, zużycie energii elektrycznej, bo im więcej pary wodnej w lodówce, tym więcej energii zużywa na schłodzenie wnętrza.

Oszczędzanie energii: wyczyść płytę


Tylko idealnie czysta płyta grzewcza w kuchni dobrze przewodzi ciepło. Przypalone jedzenie zmniejsza jego przepływ nawet o 50%. czyste i gładkie powinno być również dno naczynia, w którym gotujesz, smażysz lub dusisz potrawy.

Uwaga! Wyłączaj elektryczny palnik 3-4 minuty przed końcem gotowania. Będzie jeszcze wystarczająco ciepły, by danie doszło.

Podobne wpisy:

Program 500 plus dla kogo
Uciążliwy sąsiad porady prawne
Pozew o alimenty na dziecko - co powinien zawierać?

Kiedy i jak najlepiej złożyć wniosek o nabycie spadku?

czwartek, 12 października 2017, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: