Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu

Program 500 plus dla kogo


Dla kogo Program 500 plus?Ci, którym nie udało się złożyć wniosku do 31 sierpnia, będą mieli przerwę w pobieraniu świadczenia, ale na szczęście pieniądze nie przepadną. Wnioski można składać do końca października, ale warto to zrobić to szybko.

Uwaga! Gdy przegapisz ten termin, zaległe wypłaty mogą nawet przepaść. Świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym wpłynie wniosek.

Dla kogo pieniądze z programu 500 plus?


Na drugie i kolejne dziecko świadczenie dostaną wszyscy rodzice oraz opiekunowie prawni. Na pierwsze - te rodziny, których dochody nie przekraczają 800 zł netto miesięcznie na osobę (lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego).

Uwaga! Przy obliczaniu dochodu uwzględniane są dzieci do 25. roku życia, będące na utrzymaniu rodziców lub opiekunów. Uprawnione są też starsze dzieci z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, na które pobierane jest świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy.

Jak złożyć wniosek o pieniądze z programu 500 plus?


Tak jak dotychczas wniosek o pieniądze z programu 500 plus możesz złożyć osobiście w gminie (najczęściej gminnym ośrodku pomocy społecznej), wysłać pocztą listem poleconym lub przez:

  • stronę www.obywatel.gov.pl;
  • platformę usług elektronicznych ZUS;
  • bankowość elektroniczną;
  • portal Emp@tia na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Formularz można dostać w gminie lub pobrać ze strony www.mpips.gov.pl. Na skorygowanie błędów masz 14 dni.


Program 500 plus dla osób samotnie wychowujących dzieci


Do świadczenia z programu 500 plus mają prawo także osoby samotnie wychowujące dzieci oraz żyjące z związku nieformalnym. Pieniądze należą się również opiekunom prawnym w rodzinach zastępczych oraz w rodzinnych domach dziecka (na każde dziecko).

Po rozwodzie świadczenie dostaje ten rodzic, który faktycznie opiekuje się potomkiem. W przypadku opieki naprzemiennej kwota świadczenia dzielona jest proporcjonalnie między obydwoje rodziców.

Uwaga! Warunkiem jest orzeczenie opieki naprzemiennej przez sąd.

Program 500 plus dla rolników


Dzieci właścicieli gospodarstw rolnych maja takie samo prawo do świadczenia 500 plus jak pozostałe. Inaczej ustala się tylko dochody rodziny osób starających się o świadczenie na pierwsze dziecko.

Rolnicy muszą określić dochód z tzw. hektara przeliczeniowego. Wynosi on 1/12 dochodu ogłaszanego każdego roku przez prezesa GUS. Dokładną liczbę hektarów można sprawdzić w nakazie płatniczym podatku rolnego. Posiadacze małych gospodarstw (ok. 10 ha) zwykle spełniają warunki do pobierania świadczenia także na pierwsze dziecko.


Inwestowanie pieniędzy z Programu 500 plus


Jeśli nie musisz wydawać pieniędzy z programu 500 plus na bieżące potrzeby, możesz je zainwestować. Przyjrzyj się ofertom na stronach internetowych.

Lokaty dla 500 plus bywają korzystniejsze niż zwykłe. Jeden z banków oferuje 500 zł premii rocznie przy pięcio-lub dziesięcioletnim oszczędzaniu. Inny wypłaca 50 zł premii co kwartał, czyli 200 zł po roku systematycznego odkładania.

Podobne wpisy:

Uciążliwy sąsiad porady prawne

Pozew o alimenty na dziecko - co powinien zawierać?

Kiedy i jak najlepiej złożyć wniosek o nabycie spadku?
Nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym
poniedziałek, 09 października 2017, prawocywilneikarne


TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: