| < Sierpień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

piątek, 19 czerwca 2009


Budowa domuJak sfinansować budowę domu?Budowa domu to najczęściej największa inwestycja w życiu. Bardzo rzadko inwestor jest w stanie sam zgromadzić kwotę potrzebną na budowę domu. Nadal dość powszechne w Polsce są pożyczki od rodziny, ale jeśli inwestycja przekracza 500 tys. zł (a trzeba się z tym liczyć przy budowie domu), to kredyt bankowy staje się niezbędny. W ostatnim miesiącach banki radykalnie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów hipotecznych, choć ostatnio zmian jest mniej. Najwięcej kłopotów kredytobiorcy mają ze zgromadzeniem wkładu własnego. W lepszej sytuacji są więc osoby, które posiadają mieszkanie i teraz chcieli by je zamienić na dom. Jeśli uda się sprzedać taką nieruchomość na pewno nie zabraknie im pieniędzy na wkład własny przy kredycie. Niektóre banki przy kredytach złotowych domagają się nawet 30 proc. udziału własnego kredytobiorcy (choć teoretycznie nadal są banki, w których można dostać pożyczkę na zakup całej nieruchomości).

Upadłość konsumenckaJuż od 31 marca 2009 r. osoba fizyczna, która stała się niewypłacalna, co dziesięć lat może ogłosić upadłość, spłaci tylko część zobowiązań, a reszta niespłaconych zobowiązań zostanie przez sąd umorzona. W ten sposób oddłuży się.

Wystąpienie o ogłoszenie upadłościOsoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej i której niewypłacalność powstała na skutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności, raz na dziesięć lat będzie mogła ogłosić swoją upadłość. W tym celu powinna złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości, natomiast jej upadłości nie mogą domagać się wierzyciel, na przykład bank, w którym zaciągnęła kredyt i nie spłaca rat, grupa wierzycieli – poręczyciele pożyczki, którzy spłacili za kredytobiorcę zobowiązanie.