| < Październik 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

Kategorie: Wszystkie | Inne | Prawo cywilne | Prawo karne | Prawo podatkowe | Prawo pracy
RSS

Prawo pracy

poniedziałek, 04 września 2017

Wniosek o emeryturęCo do zasady ZUS powinien wyliczyć i przyznać emeryturę w ciągu 30 dni. Termin ten jest liczony od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji (jest to np. dzień osiągnięcia wieku emerytalnego).

Uwaga! W przypadku osób, które chcą skorzystać z nowych przepisów, 30-dniowy termin biegnie od dnia wejścia w życie ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.
czwartek, 11 maja 2017

Jak chroniona jest praca kobiet?Gdy pracodawca nie przestrzega przepisów prawa pracy, to często kobiety czują się bezradne. W takich sytuacjach warto skorzystać z porady prawnika znającego się na prawie pracy. Są miejsca, gdzie można uzyskać ją bezpłatnie.

Uwaga! Na ogólnopolskiej infolinii Państwowej Inspekcji Pracy pod numerem 22 391-84-00 dyżurują eksperci prawa pracy. Możesz dzwonić w dni robocze, od 9.00 do 15.00. Możesz też umówić się na spotkanie z prawnikiem w każdym inspektoracie pracy. Natomiast osoby w wieku poniżej 26 lat i powyżej 65 lat mogą skorzystać z darmowej porady w punkcie pomocy prawnej w swojej gminie.
piątek, 09 września 2016

Kiedy należy się umowa o pracę, a nie umowa zlecenie?Przepisy są nadal łamane przez wielu pracodawców i nie przyznają oni pracownikom etatu, tylko zatrudniają ich na podstawie umów cywilno-prawnych - o dzieło lub zlecenie. Kontrola przeprowadzona przez PIP wśród firm budowlanych wykazała, że tak robi co druga z nich.

Uwaga! W tym roku to właśnie ta branża przykuwa szczególną uwagę inspekcji pracy. W 2017 r. zwiększona liczba kontroli będzie dotyczyć hotelarstwa i gastronomii. W tych trzech branżach szczególnie często naruszane są prawa pracowników do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. To, że można skutecznie walczyć o etat, pokazują liczby pracowników, których dotyczyły wnioski i polecenia inspekcji pracy. W przypadku połowy z nich umowę cywilno-prawną zastąpiono umową o pracę.
wtorek, 22 marca 2016

Zasiłek chorobowyPracownicy ubezpieczeni w ZUS oraz inne osoby, które posiadają ubezpieczenie chorobowe w ZUS, mogą w przypadku choroby skorzystać z przysługujących im świadczeń.

Uwaga! Bez względu na rodzaj schorzenia pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać zawsze jest wizyta u lekarza. Na podstawie badań wystawi ona na Twoją prośbę zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy.
poniedziałek, 15 lutego 2016

Zwolnienie dyscyplinarne pracownikaPracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie jedynie w określonych sytuacjach (np. w przypadku ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków). Do takiego naruszenia musi jednak dojść w okresie, w którym pracownik jest zatrudniony u pracodawcy.

Uwaga! Jeśli ktoś np. najpierw wykonywał umowę zlecenia, w tym czasie dopuszczając się nieprawidłowości, a następnie podpisał z tą samą firmą umowę o pracę i dopiero wtedy na jaw wyszło jego niewłaściwe postępowanie, to nie może to być podstawa to zwolnienia dyscyplinarnego.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 25