| < Marzec 2009 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Prawo cywilne i karne

Arkadiusz Czapla
Kontakt:
e-mail : Napisz do mnie

wtorek, 31 marca 2009

Prawa i obowiązki świadka w procesie karnym lub cywilnymWiele osób ma mylne skojarzenia, że świadkiem można być tylko w procesie karnym i tu się mylą, bo świadkiem można także być w postępowaniu cywilnym ( sprawy o: odszkodowanie, zapłatę należności, rozwód, eksmisje, w sprawach spadkowych).

Jeżeli osoba występująca przed sądem cywilnym w obronie swoich praw,wskaże sądowi Ciebie jako świadka w sprawie, a sąd uzna, że Twoje zeznania, mogą znacząco wpłynąć na wyjaśnienie sprawy, możesz dostać wezwanie do sądu w charakterze świadka.

Wniosek o przyznanie adwokata z urzęduJeżeli masz skomplikowaną sprawę np. sądzie karnym lub sądzie rodzinnym , a nie stać Cię na swojego adwokata, możesz skorzystać z prawa do ustanowienia adwokata z urzędu. Żebyś mógł skorzystać z tego prawa musisz najpierw wystąpić o zwolnienie od kosztów sądowych.

Jak złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych?

Kary za popełnienie przestępstwaZa popełnienie przestępstwa sąd może wymierzyć kary:

1) grzywny,

2) ograniczenia wolności,

3) pozbawienia wolności,

4) 25 lat pozbawienia wolności,

5) dożywotniego pozbawienie wolności.

Karę grzywny sąd wymierza w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej to najniższa stawka wynosi 10, a najwyższa 360.
poniedziałek, 30 marca 2009


Jak uzyskać alimenty?Gdy osoba, która jest zobowiązana zapewnić utrzymanie drugiej osobie nie wywiązuje się z tego obowiązku, trzeba wnieść pozew o alimenty do Wydziału Rodzinnego Nieletnich Sądu Rejonowego właściwego według miejsca zamieszkania uprawnionego lub zobowiązanego.

W pozwie o alimenty podajesz następujące dane:

Opiekun prawny dzieckaRozprawa o ograniczenie lub zawieszenie władzy rodzicielskiej toczy się w sądzie rodzinnym . Dzieckiem w tym czasie opiekuje się tzw. “opiekun faktyczny” ( ciocia, babcia).

Opiekun faktyczny zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych ma prawo do zasiłku rodzinnego na dziecko, lecz do jego uprawnień nie należy decydowanie w ważnych sprawach dotyczących dziecka, żeby uzyskać takie prawa trzeba zostać opiekunem prawnym dziecka.
 
1 , 2 , 3